Pokud dění ohledně ikonického amerického pony-caru od Fordu sledujete pravidelně, jistě vám neunikla loni představená varianta Dark Horse. Ta se postavila na vrchol potravinového žebříčku jako nejvýkonnější a nejostřejší silniční Mustang. Aktuálně představený vůz dostal k názvu Dark Horse ještě přídomek „R“, na silnici už vůbec nesmí, protože se jedná o ryze okruhový speciál, a vedle toho, že jde o pořádnou bestii, spouští Ford speciálně pro tento vůz také vlastní závodní sérii.

V oficiálním videu je filozofie nového vozu vysvětlena celkem jednoduše. Pokud jezdíte rádi rychle, narazíte na silnici brzy na limity, a dalším logickým krokem je přesun na trať, kde můžete poměřovat síly s ostatními nadšenci…

Zdroj: Youtube

Dvoudveřová karoserie Mustangu dostala aerodynamický bodykit, ale i detaily jako jsou zatemněná přední světla. Naopak v interiéru toho příliš nezbylo. Pryč letěly veškeré koberce, tlumící prvky a další zbytečnosti, zbyl tu akorát bezpečnostní rám a závodní sedadlo řidiče za závodním volantem. Standardní palivovou nádrž nahradila závodní a klasická přístrojová deska ustoupila zobrazovacímu a logovacímu systému MoTeC.

O pohon se nadále stará klasický vidlicový osmiválec o objemu pěti litrů. Točivý atmosférický motor z rodiny Ford Coyote dostal posílené chlazení i mazání, výfukový systém Borla, a celkový výkon se pohybuje v hladinách přes 500 koňských sil. Na zadní kola se tato síla nese skrze šestistupňový manuál Tremec a samosvorný diferenciál Torsen se zkráceným převodem. O zastavení se starají závodní brzdy Brembo, podvozek je osazen tlumiči Multimatic DSSV a nastavitelnými stabilizátory. V rámci závodní série pak pojedou všichni jezdci na stejných hladkých pneumatikách Michelin, vyvinutých specificky pro Mustang Dark Horse R.

S Kachnou Dakar dojedu, i kdybych tam měla nechat duši, říká Bára Holická

Onen závodní seriál ponese příznačný název Mustang Challenge a zastřešovat jej bude americká závodní asociace IMSA. Celkem se bude kalendář první sezóny 2024 sestávat z 10 až 12 závodů, které se pojedou během závodních víkendů po boku dalších kategorií. Na konci sezóny pak vzejde jeden vítěz – nejlepší krotitel Mustangů…

Jde tedy o ryze americkou záležitost, ale snít přeci není zakázáno. Cena kompletně připraveného vozu u Fordu začíná na částce 145 000 dolarů, v přepočtu tedy slabě přes 3 miliony korun.