Už během pandemie postavil Ford vůz Mustang Cobra Jet 1400. S elektrickým závodním prototypem, jež nese karoserii Mustangu předchozí generace, tehdy trhnul rychlostní rekord na čtvrt míle pro plně karosované elektrické vozy. 402 metrů zvládnul Mustang za 8,128 sekundy a na konci rovinky měl rychlost 276,76 km/h.

Rekord je tím pádem v držení Fordu, to ale neznamená, že je americká značka s výsledkem z roku 2021 spokojena. Závodní divize Fordu se chce posouvat dál, a proto představuje upravenou verzi závodního vozu na rovné tratě. Seznamte se s Mustangem Super Cobra Jet 1800.

  • Ve videu se můžete zatím podívat na původní verzi Cobra Jet 1400. Ta nová bude ještě rychlejší!
Zdroj: Youtube

Přepracovaný závodní prototyp má tentokrát 1 800 koní, oproti původním 1 500 koním. Jeho pohonný systém je pořád tvořen párem zdvojených elektromotorů od společnosti Cascadia Motion, a stejná společnost dodala i měniče ze stejnosměrného napětí na střídavé. Nová už je ale převodovka a přepracování se dočkala také zadní náprava, obouvající větší závodní pneumatiky Mickey Thompson. Podstatná část elektronické výbavy je od společnosti AEM-EV, naladění je ale vlastní.

Nejdůležitější změny se však odehrály v baterii, která byla zcela předělána a odlehčena za asistence týmu MLe Racecars. I díky tomu se povedlo rychlému Mustangu výrazně srazit hmotnost. Ford sice není konkrétní, ale hovoří o shozených „stovkách liber“ – což mohou být vyšší desítky, nebo i stovky kilogramů.

Ford Mustang 2023
Kultovní Ford Mustang je tu v nové generaci. A opět mu to sluší

Mustang Super Cobra Jet 1800 zdědil svoje jméno po rychlém Mustangu z roku 1969. Tehdy jako vylepšení pro stávající balíček Cobra Jet přibylo právě ono rozšíření s přídomkem „Super“.

A jaký je plán? V průběhu závodní sezóny dragsterů, kterou na amerických drag stripech pořádá asociace NHRA (National Hot Rod Association), chce Ford se svým přepracovaným elektrickým Mustangem nejen opět přepsat rekord na čtvrt míle v elektrickém vozu s plnou karoserií, ale stanovit i nové rekordy ve zrychlení z 0 na 96 km/h (60 mil). A to pro elektrická auta celkově, a pro elektrická auta s poháněnou jen jednou nápravou. Za volantem bude sedět testovací jezdec Pat McCue.