Za šest řad pořadu Fotr na tripu procestoval Josef Vrtal nespočet zemí. „Nejvíce si diváci klepou na čelo z naší cesty do Iráku, kde jsme byli asi čtrnáct dní. Byli jsme v části, která se nazývá Irácký Kurdistán. Část má vlastního prezidenta a dalo by se říct, že je samostatná, i když oficiálně není. Situace v Kurdistánu je mnohem lepší než ve zbytku Iráku. Zážitek byl úplně jiný, než dostáváme v novinách. Člověk najednou tu zemi vidí na vlastní oči a je daleko přívětivější,“ vzpomíná Vrtal.

Na cestách si vystačí s několika základními věcmi. „Člověk by měl mít dobré pojištění, alespoň dvoje klíče od auta, dvě platební karty od dvou různých bank a dobrou náladu. To bohatě stačí,“ usmál se cestovatel, který je známý také z pořadu Autosalon, který vysílá televize Prima. 

Cestování podle jeho slov zvládá rodina. Dcerám nevadí ani tisícikilometrové vzdálenosti.  „Naše první cesta byla do Astany, hlavního města Kazachstánu. Jeli jsme přes Ukrajinu a Černé moře do Gruzie, potom do Ázerbájdžánu. Pokračovali jsme přes Kaspické moře do Kazachstánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a poté jsme se vrátili do kazašské Astany,“ připomíná na Caravaning Brno Vrtal nejdelší cestu.

Caravaning Brno 2022 na brněnském výstavišti.
Začal Caravaning Brno. Oblíbený veletrh zaujme i akční a náročné cestovatele

Podle Josefa Vrtala je na takto dlouhých cestách důležité, aby jel řidič opatrně a předešel tak nehodě. Nejhorší, co ho zatím na cestách s rodinou potkalo, bylo zapadnutí nebo nekvalitní palivo. „Musíte jezdit opatrně a mít auto, kterému můžete věřit. I když jsme připraveni na nejrůznější situace, zatím se nám nestalo, že by se auto porouchalo. Nejčastější průšvihy jsou, že jsem se jako řidič přecenil a vymetl nějakou díru nebo někam zapadl,“ říká cestovatel.

Řidič by neměl nikdy přeceňovat své síly a výkonnost auta. „Radši si šedesát kilometrů zajedu, než abych jel do prudkého kopce nebo se brodil řekou. Když si zajedu dvě a půl hodiny, je to pořád lepší než skončit v řece na dva dny,“ vysvětluje.

Na příští výpravu se rodina chystá do Severní Ameriky a poté do Jižní Koreje. Vrtalovým snem je i další vzdálená destinace, a to Austrálie. „Jediný problém je, že cestujeme s pejskem a Austrálie má přísné podmínky pro zvířata. Pes se musí na cestu připravovat alespoň rok, a i tak po příletu musí do desetidenní karantény,“ upřesňuje.

Ilustrační foto: Přezouvání pneumatik
Začala platit povinnost používání zimních pneumatik. Důvod k panice ale není

A jak zvládnout začátky cestování? „Je to jednoduchý. Prostě se sbalte a jeďte. Je jedno kam i na jak dlouho, ale naplánujte si to sami. Pak už je to na vás, jak jste si to časově i finančně zorganizovali a můžete být naštvaní maximálně na sebe. A i když na té cestě budete naštvaní, vrátíte se a budete na tu cestu vzpomínat v dobrém,“ radí začínajícím cestovatelům Vrtal.

Na cestování v zimě dobrodruh doporučuje například Turecko. „My jsme byli před třemi roky v tureckých horách. Jsou místy přes tři tisíce metrů vysoké. Bylo to super. Je tam několik desítek špičkově vybavených středisek se skipasy za pár korun. Mrzne tam, až praští,“ popisuje Vrtal. Dále jsou podle něj v zimě pěkné středomořské ostrovy jako Korsika nebo Malta.