Ještě pár let zpátky byla doba, kdy se automobilky předháněly v tom, čí sportovní auto zajede lepší čas na proslulém Nordschleife (Severní smyčce) na okruhu Nürburgring. Rekordů pro různé kategorie – ať už sériových aut celkově, případně kombíků, SUV, aut s poháněnou jednou či druhou nápravou – umělo padnout dokonce několik v průběhu jednoho měsíce. Konkrétně v kategorii rychlých sériových předokolek se o titul nejčastěji přetahoval Renault právě s Hondou, a do hry občas vkročil i koncern Volkswagen.

Současný nový rekord, který nastavila Honda, je v jednom ohledu nezvyklý. Je totiž pomalejší než předchozí časy, které na okruhu jezdila japonská značka spolu s Renaultem. Naposledy v roce 2019 se totiž trať kvůli bezpečnostním úpravám lehce měnila, celková délka se protáhla na 20,8 kilometru a časy kol obecně zpomalily.

Dosud platný nejrychlejší čas 7:40.100, který zajel Renault Megane R.S. Trophy-R v roce 2019, byl ještě na staré podobě trati. Nový nejlepší čas na „pomalejší“ aktuální variantě je tedy zmíněných 7:44,881, a patří právě Hondě Civic Type R modelového roku 2023.

Na rychlé kolo přímo z vozu se můžete podívat na oficiálním videu zde:

| Video: Youtube

Ostrý sportovní liftback od Hondy má pod kapotou přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, disponující 329 koňskými silami a točivým momentem 420 Nm. Přední kola motor roztáčí skrze šestistupňovou manuální převodovku a samosvorný diferenciál. Z nuly na sto sprintuje rychlý Civic za 5,4 sekundy a maximální rychlost se zastaví až na 275 km/h. Honda zdůrazňuje, že jízdním vlastnostem napomáhá také o 35 mm delší rozvor oproti předchozí generaci, přepracované zadní zavěšení a vylepšená aerodynamika.