Co se může na fotkách zdát jako testovací mula nové generace Mercedesu-AMG GLA 45 je ve skutečnosti funkční prototyp technologické firmy GKN, která se již delší dobu zabývá vývojem pohonných ústrojí, převodovek a dalších automobilové techniky. Díly mimochodem vyrábí třeba pro Porsche, Ford či Volvo.

Auto s jednoduchým kódovým označením GTD18 je prototypem, který využívá nevídaný hybridní systém. Samostatný elektromotor s bateriemi pohání zadní kola, kdežto přední nápravu zase pohání klasický spalovací motor využívající relativně nové zařízení nazvané Twinster. To už v současnou chvíli používá třeba Opel v modelu Insignia.

Twinster v pohonném řetězci nahrazuje diferenciál s finálním převodem a je napojen přímo na standardní převodovku. Místo klasického soukolí diferenciálu se v něm nachází dvojice samostatně elektronicky ovládaných spojek, vedoucích ke každému přednímu kolu zvlášť. Díky tomu umí Twinster okamžitě a plynule měnit přísun točivého momentu na levou či pravou stranu a docílit vektorování točivého momentu.

Škoda Superb.
Škoda už příští rok začne prodávat svůj první hybrid. Co nabídne?

Vlivem hybridního pohonu dále vůz nepotřebuje klasickou rozvodovku a uprostřed hnací hřídel, přičemž zástavbou elektromotoru vzadu byla vyhozena i původní zadní náprava. Elektrický pohon zadní kol dostal název eTwinsterX, je dvourychlostní a produkuje 163 koní (122 kW) a 210 Nm točivého momentu.

Baterie jsou uloženy za zadními sedačkami a GKN tvrdí, že tento systém lze jednoduše namontovat i do dalších existujících platforem současných vozů. Nezávisle elektricky poháněná zadní náprava sice dnes není úplnou novinkou, ale GKN svoje řešení za novinku považuje.

Motor Bugatti W18.
Tohle je dost možná nejúžasnější motor, jaký kdy postavili ve VW. Má 18 válců

Je totiž navrženo přímo s myšlenkou dodatečného systému, kterým by mohly automobilky lehce hybridizovat své dosavadní modely, zvýšit jim tak výkon a snadno zajistit pohon všech kol. Zde je právě výhodou, že eTwinsterX umí fungovat – pokud je to nutné – ve spolupráci se systémem Twinster na přední nápravě a točivý moment tak lze na všechna kola rozdělovat mnoha způsoby.

Jezdí i čistě na elektřinu

K tomu dokáže prototyp hybridního GLA jezdit buď čistě s pohonem předních kol za využití svého původního spalovacího motoru, v tomto případě čtyřválce s turbem o výkonu 380 koní (284 kW), nebo využívat jen elektrického pohonu zadní nápravy. Anebo obě nápravy zkombinovat a pohánět všechna kola.

Elektronika se pak postará o vektorování točivého momentu v závislosti na přilnavosti pneumatik a stavu vozovky, takže umí fungovat vlastně stejně dobře jako ostatní moderní pohony všech kol.  

Jak se vyvíjela řadicí páka? Od „tyče“ mimo interiér po komfortní automat.
Podívejte se, jak se vyvíjela řadicí páka. Začínala jako tyč mimo interiér

GKN zatím nezveřejnilo dynamické schopnosti jejich prototypu a bohužel tak nemůžeme jejich technologický „zázrak“ porovnat s dovednostmi standardního GLA 45. Každopádně ale jde o velice zajímavý nápad, u něhož je teď potřeba jenom čekat, zda se uchytí a budou mít o něj velké automobilky zájem.