Jaguar Land Rover prochází extrémně těžkými časy. O špatné ekonomické situace se už nějakou dobu píše, ovšem až nyní se na povrch dostaly alarmující výsledky JLR za celý rok 2018.

V případě tohoto výrobce se sešlo několik faktorů dohromady, přičemž největší podíl má pokles prodejů v Číně až o polovinu, ústup dieselových modelů, a také reakce trhu na odchod Velké Británie z Evropské unie. Přestože se značkám Jaguar a Land Rover daří v Evropě i v USA, čínský trh je evidentně daleko důležitější.

Koncept Aston Martin Lagonda
Aston Martin to myslí s elektřinou vážně. Láká na super SUV do zásuvky

Na masivní ztrátě se největším podílem projevilo zastavení několika výrobních závodů, včetně toho čínského, který nevyráběl více jak měsíc. Pro značku jde o třetí po sobě jdoucí kvartální ztrátu.

Ve spojení s tímto stavem rovněž padlo rozhodnutí propustit mnoho zaměstnanců, a to v řádech tisíců. Jaguar Land Rover už dříve propustil na 1000 zaměstnanců výrobního závodu v Sollihulu.

Jedním z mála profitujícíh modelů jsou luxusní Range Rovery.Zdroj: Jaguar Land Rover

Ze třinácti nabízených modelů pouze čtyři zaznamenaly nárůst prodejů, a to elektrický I-Pace a E-pace, což jsou modely, které výrobní závody JLR nespasí, protože je vyrábí rakouský výrobce Magna Steyer. Pak také Range Rover a Range Rover Sport.

I přes velmi nepříznivé výsledky nehodlá mateřská automobilka Tata svůj podíl v Jaguar Land Rover prodávat a podle vyjádření samotného majitele očekává lepší časy. Upřímně řečeno, my také…