Určitě existují milovníci klasických vozů, kteří se neumějí rozhodnout, zda se jim více líbí Jaguar E-Type ve verzi kupé nebo roadster. Právě pro ně připravila tato tradiční britská značka exkluzivní nabídku. Rozhodla se tak učinit na počest 60. výročí prvního představení této legendy. Vůz se totiž novinářům poprvé představil 15. března 1961.

Na jeden pár vozů z unikátní edice se můžete podívat do naší fotogalerie.

V rámci svého programu Reborn na tovární restaurování originálních kusů E-Type totiž Jaguar špičkově zrenovoval šest vozů s karosérií kupé a stejný počet těch, které umožňují jízdu s otevřeným nebem nad hlavou. Jsou na prodej. Má to však jeden háček (nebo možná přednost). Zájemce si totiž musí koupit vždy pár - tedy po jednom kusu s každým typem karosérie.

400-hp Jaguar E-Type
Nejkrásnější auto světa všech dob je teď možné získat i s výkonem 400 koní

Zatímco kabriolet má lak s typickým odstínem tmavé zeleni, kupé dostalo speciální šedivou barvu. Obě jsou prý inspirované takzvaným launchovacím zabarvení vozu určených pro pódium v Ženevě. Prý už si nikdo nikdy nebude moci koupit Jaguar v takovém zbarvení.

Kromě toho, že kusy byly takzvaně zrestaurované do posledního šroubku, dostaly i některá vylepšení oproti původně zkonstruovaným vozům. Šestiválec s objemem 3,8 litru dostal elektronické zapalování a úprav doznala také převodovka. Převodové stupně jsou si teď blíže a umožňují sportovnější jízdu. Výfuk zhotovili z nerezové oceli.

Výbava byla oproti původnímu stavu obohacena o nový audiosystém a satelitní navigaci. Specialitkou je pak rytina umístěná na středové konzole. Ta vyobrazuje trasu, kterou vozy před 60 let absolvovaly z Coventry do Ženevy.

Jaguar X-Type prošel celou řadou změn, dieselové motory ale byly shodné s Fordem.
Levnému Jaguaru nepomohla ani chvála od Clarksona. Lidé v něm viděli Mondeo

Kupující pak dostane také brašnu s originálním nářadím.

Cenu automobilka neuvedla. Jelikož se však za jeden továrně zrenovovaný vůz platí aktuálně 315 000 Liber, tak tato dvojice bude stát určitě nejméně 630 000 Liber, cože je v přepočtu přes 19 miliónů korun. Vzhledem k unikátnosti této limitované série to ale nejspíše bude ještě o hodně více.