Právě multimediální systém coby zrcadlo automobilového vývoje si vzal Volkswagen v nové a zajímavé sérii fotografií. Ty monitorují rádia, a posléze i navigační multimediální systémy, tak jak se vyvíjely v různých životních fázích modelu Golf.

Vše začalo v roce 1974, když byl Golf první generace vybaven rozhlasovým přijímačem Braunschweig.

Jak se za sto let vyvíjel volant u škodovek?
OBRAZEM: Není volant jako volant. Podívejte se, jak se měnil u škodovek

Jestli vám přijde ovládání dnešních systémů složité, je Braunschweig přesně pro vás. Levým otočným ovladačem se přijímač zapínal a ovládala se hlasitost. Pravým otočným ovladačem se ladila frekvence a tři tlačítka pod stupnicí přepínala frekvenční rozsah. Ještě v témže roce se však v Golfu objevilo i příplatkové rádio s kazetovým přehrávačem Ingolstadt Stereo CR.

Větší změny nastaly až v roce 1983, kdy se do Golfu druhé generace začal pozvolna montovat audiosystém Gamma s digitálně zobrazovanou frekvencí, stereo zvukem a tlačítkem Dolby pro snížení šumu při přehrávání kazet. V této éře se také objevilo první automatické vyhledávání stanic a dopravního zpravodajství. Postupně se systém Gamma dostal do fáze, kdy k němu v roce 1997 Volkswagen poprvé připojil měnič na CD.

Lexus LC 500 v odstínu Structural Blue.
Lexus strávil 15 let vyvíjením modrého laku. Je prý modřejší než cokoliv jiného

Tou dobou se rovněž rozšiřoval standard „double DIN“ rádií, což znamenalo další rozmach multimediálních funkcí. Hodně často je v Golfech od roku 2003 vidět systém RCD 300 s CD přehrávačem a od roku 2008 i RNS 510 s dotykovým displejem, navigací a přehrávačem DVD.

Prakticky do současnosti už koukáme se systémem Discover Media. Ten přišel na trh v roce 2012, nabídl 3D mapy, samozřejmě Bluetooth konektivitu, wi-fi hotsport a další funkce. Jeho nejnovější provedení Discover Pro se potom nachází v aktuální Golfu a fyzická tlačítka už na něm budeme hledat marně. Místo toho se zde objevuje dotykové ovládání, propojení s digitálním přístrojovým panelem Active Info Display a samozřejmě také ovládání gesty.

Na vývoj audiosystémů v Golfu se můžete podívat v galerii.