Nejen o nich se krátce před premiérou nového SUV Karoq, důležitého modelu, který v nabídce nahradí Yetiho, pro britský magazín Auto Express právě Bernhard Maier rozpovídal. O čem mluvil?

Vyprodaný Kodiaq je „luxusní problém"

Název Kodiaq je v souvislosti se Škodou skloňován snad nejčastěji. Podle Bernharda Maiera se jedná o naprosto zásadní model, který má potenciál změnit mnohé. Škoda s Kodiaqem útočí na nejrychleji se rozvíjející segment trhu a očekávaný úspěch se již dostavil.

Aktuálně má totitž Škoda vyprodané výrobní kapacity Kodiaqu na rok 2017, což zní sice jako skvělá zpráva, ale zároveň se jedná o problém, slovy Bernharda o „luxusní problém". Lidé by totiž chtěli víc aut, která mladoboleslavská automobilka již není schopná vyrobit. A čekací lhůta se proto prodlužuje.

Čtěte také: Přehledně: Premiéra Škody Karoq se blíží. Tohle už o nástupci Yetiho víme

Navýšení výrobní kapacity, které bude stát nemalé částky, na sebe ovšem nenechá dlouho čekat. Škodovka se totiž chystá růst.

Nové trhy znamenají nové zákazníky

Aktuálně je Škoda na 102 světových trzích, ale toto číslo má i nadále vzrůstat. Ještě do konce letošního roku vstoupí značka na trh v Singapuru a postupně i do dalších zemí. Podle strategie Strategy 2025 chce česká značka za 8 let obsluhovat zákazníky na celkem 120 trzích. V plánu je mimo jiné třeba Jižní Korea, Irán a další země.

O svém potenciálu uspět na nových trzích je Škoda oprávněně přesvědčená. Automobilka má za sebou vůbec nejúspěšnější rok ve své historii a disponuje mladou, atraktivní modelovou řadou, kterou se chystá ještě rozšířit o další SUV a crossovery. V plánu je kromě novinky Karoq třeba menší crossover, postavený na základech Fabie.

Čtěte také: Přehledně: Další SUV, konec Fabie Combi a Rapidu. Co všechno teď chystá Škoda?

Podle Bernharda Maiera má značka potenciál dokonce zdvojnásobit do roku 2025 své prodeje oproti roku 2015. Poslední zdvojnásobení přitom trvalo 25 let.

A co USA?

Dost často se hovoří i o možnosti vstupu na jeden z největších světových trhů v podobě USA. Definitivní rozhodnutí, zda ano či ne, by mělo padnout již do konce roku, ovšem vedení značky nechce nic uspěchat. Vstup do Ameriky totiž znamená velký skok, spojený s velkou investicí.

Pokud tedy na škodováckou invazi do USA opravdu dojde, bavíme se o delším časovém horizontu. Na každý nový trh se musí značka náležitě připravit a o USA to platí dvojnásob.