Výstava s názvem Pocta vozům Škoda nabízí průřez stěžejních výrobků slavné automobilky od dob prvních vozidel značky Laurin & Klement. Celkově je v Kroměříži k vidění více než třicítka automobilů a motocyklů. Expozice se otevřela současně s třídenní výstavou Floria a vyvrcholí v době konání zlínské Barum Czech Rally Zlín.

„Lidé mohou obdivovat um českých výrobců motocyklů i automobilů během více než sta let. Většina exponátů je ze světově proslulé sbírky zlínského patriota Ladislava Samohýla, další nám poskytlo Škoda Muzeum. Tvrdím, že jde o kolekci, která prostě nadchne odborníky i laickou veřejnost,“ uvedl ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.

Zdroj: Dominik Pohludka

Vozy, z nichž každý má svůj dokonalý příběh, nazdobila aranže květinových mistryň oboru, aranžérek Jarmily a Petry Pejpalových.

Zastoupeny jsou třeba unikátní modely motorsportové historie jako Škoda Sport ze slavného závodu Le Mans nebo závodní speciál Laurin & Klement hraběte Kolowrata z roku 1907.

Roman Štěpánek a ředitel závodu Barum Czech Rally Zlín Jan Regner.
Rally je styl života, říká šéf Barum Rally Jan Regner v pořadu Deník s nadhledem

„Jedním z nejvzácnějších klenotů naší sbírky a současně jedním z nejraritnějších kousků v Česku je automobil Laurin & Klement Voiturette A. I ten bude na kroměřížském výstavišti k vidění. Jde o jeden z prvních vozů, jenž z mladoboleslavské automobilky vyjel,“ popsal vzácný kus jeho majitel, zlínský podnikatel Ladislav Samohýl, který dodal na výstavu stěžejní množství exponátů.

Dalším unikátem je například vůz Laurin & Klement G. Vozem se svezla dokonce slavná závodnice Eliška Junková. Před sedmapadesáti lety se na tomto voze s Aloisem Samohýlem účastnila vzpomínkového závodu k 60. výročí sicilského závodu Targy Florio. Přijeli rovněž na pozvání závodníka Louise Chirona do Monaka k vyjížďce historických aut na oslavu založení Monte Carla.

Renault R8 Gordini.
Renault R8 Gordini je vyhledávaným veteránem. Ve filmu ho řídili Delon a Ventura

„Vystavený vůz je pouze jedním ze dvou dochovaných kusů. Je to výjimečné shromáždění historických skvostů. V takovém rozsahu nebývalé. Chtěl jsem, aby unikáty z naší sbírky byly k vidění pohromadě právě v našem kraji a pro návštěvníky z okolí. Věřím, že to bude zážitek z těch neopakovatelných,“ dodal Ladislav Samohýl.

Jako třešnička na pomyslném dortu pak bude na Výstavišti v sobotu 19. srpna mezinárodní sraz vozidel značky Bugatti. Francouzské krásky tak zcela výjimečně a na jediný den ozdobí Hanácké Athény.