Hodnota značky, jejímž symbolem je třícípá hvězda, letos vzrostla oproti roku 2020 o tři procenta na 50,866 miliardy USD. Mercedes-Benz tak zůstává již šestým rokem v řadě nejhodnotnější luxusní automobilovou značkou na světě a jedinou v Top 10.

Právě její firemní symbol slaví v roce 2021 velké jubileum. Hvězda v kruhu je v této podobě na světě již 100 let. Společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) podala 5. listopadu 1921 patentovému úřadu žádost o právní ochranu užitného vzoru týkající se této obchodní značky a dalších jejích variant. Zápis ochranné známky pak proběhl v srpnu 1923.

Na vývoj symbolu se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Šroubový uzávěr chladiče s hvězdou v kruhu se okamžitě stal základem nové identifikace automobilů značky Mercedes. Kromě toho se tato obchodní značka začala zanedlouho používat i na dalších místech osobních a užitkových automobilů. Samotná hvězda – bez ohraničujícího kruhu – byla tehdy známá již po jedno desetiletí. V jejím případě požádala společnost DMG o právní ochranu užitného vzoru už v roce 1909 a k příslušnému zápisu do rejstříku obchodních známek došlo v roce 1911.

Logo se pak postupně vyjíjelo. Například fúzí společností DMG a Benz & Cie. vznikla společnost Daimler-Benz AG a v tomto procesu došlo také ke spojení jejich obchodních značek. Od léta 1926 byla třícípá hvězda společnosti DMG ohraničena vavřínovým věncem společnosti Benz – a tímto logem se od té doby vyznačují všechny vozy Mercedes-Benz, například na masce chladiče, kapotě motoru, volantu nebo kolech.

Vůz AMG One
Čekání na "auto aut" skončí v létě. AMG One využije techniku z Hamiltonovy F1

Příběh hvězdy a vavřínového věnce ovšem sahá až do předminulého století. Již v roce 1899 používal rakouský obchodník Emil Jellinek, žijící v Badenu u Vídně a v Nice, jméno své dcery Mercédès jako pseudonym pro tým a jezdce při účasti v závodech se svými vozidly DMG. Jen o málo později se jméno „Mercedes“ proměnilo v produktové označení vozidel, která si Jellinek objednával u společnosti DMG. Dne 26. září 1902 bylo zapsáno jako ochranná známka.

Symbol z pohlednice

Po označení následoval také charakteristický symbol. Paul a Adolf Daimlerovi, synové průkopníka automobilu Gottlieba Daimlera, který zesnul v březnu 1900, si vzpomněli na to, jak jejich otec před mnoha lety doplnil pohlednici s obytným domem rodiny o hvězdu. Společnost DMG se tohoto nápadu chopila a požádala o právní ochranu užitného vzoru pro plasticky nakreslený symbol, který navrhl osobně Adolf Daimler. Třícípá hvězda je symbolem vize Gottlieba Daimlera motorizovat „zemi, vodu a vzduch“. Dne 24. června 1909 si nechala společnost DMG chránit charakteristickou hvězdu Mercedes jako obchodní značku u Císařského patentového úřadu.

Nezávisle na tom přihlásila konkurenční společnost Benz & Cie. dne 6. srpna 1909 jako obchodní značku nápis „Benz“ obklopený vavřínovým věncem. Do rejstříku ochranných známek byla zapsána v říjnu 1910. Vavřínový věnec – místo do té doby používaného ozubeného kola – má zjevně poukazovat na významná vítězství mannheimského výrobce v motoristickém sportu.

Mercedes třídy C All-Terrain
Mercedes má již druhý zvýšený kombík. Vznikl z třídy C

Třícípá hvězda ve vavřínovém věnci

Po založení zájmového sdružení mezi společnostmi Benz a Daimler v rámci příprav na podnikovou fúzi 1. května 1924 stály emblémy obou nejstarších výrobců automobilů nejprve vedle sebe. Dne 18. února 1925 nakonec zkušení grafici účinné signety sloučili dohromady. Spojením třícípé hvězdy a vavřínového věnce a slovních značek Mercedes a Benz vznikla nová obchodní značka. Nový emblém byl přihlášen dne 18. února 1925 a následně i slovní značka „Mercedes-Benz“. Tato obchodní značka zůstala dodnes téměř beze změn. 

A jedna zajímavost: Kromě třícípé hvězdy si společnost DMG nechala v roce 1921 chránit také čtyřcípou hvězdu. Ta však nalezla uplatnění až o mnoho desetiletí později, od 19. května 1989, jako obchodní značka tehdejšího leteckého a kosmického koncernu DASA (Deutsche Aerospace Aktiengesellschaft) a později DaimlerChrysler Aerospace AG.

K výročí má Mercedes-Benz i speciální kampaň:

Zdroj: Youtube

Krátké reklamní video prezentuje vývoj obchodní značky Mercedes-Benz. Speciálně vyvinutým designovým stylem na základě technických výkresů a dalších charakteristických prvků značky a jejích produktů připomíná Mercedes-Benz i některé z minulých marketingových aktivit.