Auta z půjčoven mají již tak těžké životy a mnoho lidí se k zapůjčeným vozidlům nechová zrovna pěkně. Možná se řídí známým příslovím, že „auto z půjčovny je vždy nejrychlejší“, protože se o jeho stav nemusí starat a případné poškození zatáhne pojišťovna.

Podle německého deníku Der Spiegel se však nejhůře chová k vozidlům z půjčovny automobilový gigant Daimler, vlastnící automobilku Mercedes-Benz. Kvůli průzkumu konkurenčního elektromobilu si totiž měli lidé z Daimleru vypůjčit Teslu Model X, kterou doslova rozebrali a poté složili zpátky dohromady. Kromě toho údajně nerespektovali podmínky uvedené ve smlouvě k zapůjčení vozu.

Lamborghini Urus.
Lamborghini konečně představilo Urus, nové "super SUV". Jak se vám líbí?

Také Mercedes-Benz totiž do budoucna plánuje řadu nových elektromobilů včetně chystaného SUV EQC, kterého bychom se měli dočkat v roce 2019. Mercedes má tedy v současnosti největší zájem prozkoumat techniku konkurence, v tomto případě zrovna Teslu a její SUV Model X.

Daimler si měl Model X obstarat od půjčovny Sixt. Majitelem elektromobilu byl přitom jistý bavorský pár, který své Tesly často skrze půjčovnu Sixt nabízí k pronájmu jako další zdroj příjmu. Dvojice samozřejmě nevěděla, komu vůz půjčila, přičemž ani samotná půjčovna neměla tušení, že Daimler vypůjčenou Teslu rozsáhle „znásilní“ při testování a průzkumu techniky.

Po navrácení vozidla od lidí z Daimleru prý bylo vozidlo silně poničeno, vykazovalo známky rozebrání a zpětného složení dohromady a ke všemu bylo testováno na okruhu. Smlouva půjčovny Sixt přitom využívání auta na okruhu doslova zakazuje, nehledě na to, že Daimler podle GPS dat s vozem cestoval na okruh až v Barceloně. Cestování s autem do zahraničí však bylo ve smlouvě o půjčení také zakázáno.

Škody až v řádech milionů korun

Půjčovna Sixt odhadla poškození vozu na řádově desítky tisíc eur, tedy na stovky tisíc korun. Škoda na vozidle byla sice půjčovnou zaplacena, ale vlastníci Tesly zmiňují, že konečná částka nemůže pokrýt třeba škodu ve formě poklesu hodnoty vozu, jelikož bylo auto extrémně opotřebováno testováním a rozebráním.

Půjčovna tedy po Daimleru požaduje zaplacení škody, přičemž hlavním argumentem je nedodržení smlouvy o půjčení vozu. Škoda na Tesle byla nakonec odhadcem stanovena na 15 674 eur (399 687 korun) a pokles hodnoty vozu byla určen na 2000 eur (51 000 korun).

Rimac Concept One v druhé sérii The Grand Tour.
Hammondova nehoda se objeví už v první epizodě nové řady The Grand Tour

Soukromým odhadem by ovšem mohla konečná vymahatelná částka vyrůst až na 99 392 eur (2 534 496 korun), pokud by se majitelé Tesly rozhodli započítat cenu opravy, ztráty příjmu z důvodu odstavení vozu a pokuty půjčovny Sixt za nedovolené používání vozu na okruhu – tedy 1000 eur za každý den.  

Bohužel bavorská dvojice majitelů poničeného elektromobilu pochybuje, že by se jim takovou částku za škody od Daimleru podařilo získat. Bojí se totiž, že případný soudní spor by vůči korporátnímu gigantovi s jeho právníky a finančními prostředky stejně nevyhrál.

Nejpravděpodobněji tedy případ k soudu nepůjde. Zástupce z Daimleru pak situaci novinám Der Spiegel komentoval pouze tím, že půjčování vozů pro výzkumné účely je v automobilovém průmyslu zcela běžně a že případně škody většinou pokryje pojišťovna.