Svíčky jsou nedílnou součástí spalovacích motorů, slouží k zapálení směsi v komoře válce. Německá firma Micro Wave Ignition AG (MWI) ale přišla s novou technologií, která by je mohla brzy nahradit. K zapálení chce místo svíček použít zdroj mikrovlnného záření, což by podle ní mělo přinést velkou úsporu paliva a emisí.

Společnost tvrdí, že díky její technologii by mohla klesnout spotřeba u spalovacích motorů až o 30 procent. Ještě víc by se snížily emise, oproti současným motorům až o 80 procent. Výhodu mikrovln je, že palivo pomůžou spálit při mnohem nižší teplotě.

venkovní airbag
Airbag vystřelující z prahu auta sníží následky bočního nárazu o 40 procent

MWI je zatím ve fázi vývoje. Firem, které hovořily o převratných technologiích a pak vyšuměly do ztracena, bylo v minulosti dost. Tady je ale hlavním investorem Wendelin Wiedeking, který byl v letech 1993 až 2009 šéfem automobilky Porsche. Spolu s dalšími lidmi, kteří se do projektu rozhodli nalít peníze, drží 20 procent společnosti.

Možnost rychlého rozšíření slibuje i fakt, že by mělo jít nahradit klasické svíčky „mikrovlnkou“ už u většiny existujících motorů. Není tedy nutné vyvíjet nové spalovací jednotky.

"Průhledný" sloupek čelního skla
Continental chystá "průhledné" sloupky osobních aut. Chodce už nepřehlédnete!

Pokud by vše fungovalo tak jak firma tvrdí, měla by její technologie zřejmě dopad i na zpomalení odchodu klasických spalovacích motorů z automobilového průmyslu. Automobilkám by se totiž dařilo dosáhnout na mnohem lepší výsledky při měření spotřeby a emisí.