V muzeu Na statku je vystavená zhruba padesátka vozidel. Ovšem sbírku má Lukáš Fajtl z Brna daleko rozsáhlejší, se svým koníčkem začínal v osmnácti letech s trabantem. Nyní se sbírce věnuje společně se synem. 

"První byl trabant. Upravil jsem si ho, pak prodal a po letech jsem si ho zase sehnal zpátky. Z recese jsem z něj udělal policejní, veřejnou bezpečnost. Jakoby nás v muzeu hlídá," usmívá se muž.

Vydejte se na malou prohlídku po muzeu Na statku:

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Expozice hasičských vozů se v muzeu začala rozrůstat loni. Jako první byla avia. „Oslovili nás zástupci Hodonic, zda o ni nemáme zájem, jinak půjde do kovošrotu. Výběrové řízení jsme vyhráli a avii jsme umístili sem do muzea," vzpomíná Fajtl.

Sbírku postupně začaly doplňovat další vozy. Prozatím nekompletní je sbírka hasičských aut ifa. „Jedním z mých snů vždycky byl ifa žebřík. Areál je rozsáhlý a vůz bychom využili i na opravu střech, osvětlení. Ify se dělaly ve třech provedeních. Byla cisterna, hadice, žebřík. Ještě nám chybí cisterna. Toto je takzvaný hadičák," ukazuje majitel muzea.

Dalším velkým snem nadšeného sběratele je potom hasičská cisterna Tatra 138. „Je potíž toto auto sehnat. Když se nám to nepodaří, alespoň Tatra 148 se občas vyskytuje," věří Fajtl. Taková vozidla získává od hasičských sborů. Když obměňují svůj vozový park stará prodávají. 

Radost z jízdy a komfort jako ve velkém SUV. Poprvé za volantem Volva EX30

Větší expozici v muzeu zatím brání málo prostoru.  „Nechci, aby auta stála venku, mám je proto uložené v depozitáři. Časem, jak bude možnost udělat přístřešek, navozím sem další," plánuje nadšenec.

Ovšem Lukáš Fajtl nesbírá pouze auta. V muzeu je i sekce domácnost, bydlení, obchody. „Máme tady vysavače, termosky. Snažím se je sbírat ve všech barevných kombinacích, aby si lidé řekli: ‚Tuto termosku jsme měli přesně v tomto odstínu‘," přibližuje Fajtl.