Pokud jste majitelem Škody, budete potěšeni výsledkem britského průzkumu, který zjišťoval inteligenci řidičů různých značek aut. Výsledek pro vás totiž dopadl velmi lichotivě!

Britský portál Scrap Car Comparison provedl začátkem ledna letošního roku mezi více než dvěma tisíci řidiči šetření založené na jednoduchém IQ testu. Z odpovědí pak byly vypočítány průměrné hodnoty IQ u různých skupin řidičů, kategorizovaných například podle značky a barvy auta. Přestože v Česku by průzkum tohoto typu nejspíš dopadl úplně jinak, výsledky jsou přinejmenším zajímavé. 

V inteligenci vedou škodovkáři

Ze všech dvaadvaceti značek zahrnutých do studie se jako nejinteligentnější ukázali řidiči vozů Škoda a průměrnou hodnotou IQ 99. Nejlepší pětku doplňují řidiči automobilů Suzuki (98,09), Peugeot (98,09), Mini (97,79) a Mazda (95,91). 

Na opačném konci stupnice figurují řidiči BMW (91,68), Fiatů (90,14) a Land Roverů (88,58). Dlužno říct, že celosvětové průměrné IQ se pohybuje mezi hodnotami 85 a 115, žádná skupina řidičů tedy nevybočuje z “normálu”. 

Zdroj: Zdroj: Scrapcarcomparison.co.uk

Bílé auto – známka chytrého řidiče

O tom, co na vás prozradí barva vašeho vozu, se spekuluje hojně a s oblibou. Přestože se většinou skloňují hodnoty jako kreativita, konzervativismus nebo sklony k excentrismu, barva očividně souvisí i s mentálním výkonem. V testech IQ měli nejlepší výsledky řidiči aut bílých, kteří dosáhli průměrné hodnoty IQ 95,71, nejhůře dopadli řidiči aut zelených s výsledkem 88,43.

Zdroj: Zdroj: Scrapcarcomparison.co.uk

Co prozradí značka na přání

Souvislost mezi inteligencí a registrační značkou na přání byla další věcí, na niž se průzkum Scrap Car Comparison zaměřil. Od roku 2016 jsou Personalizované značky, od roku 2016 dostupné i u nás, jsou vítanou možností, jak zdůraznit svou individualitu. Podle odhadů portálu Compare the Market v Británii jen za rok 2022 řidiči zaplatili za tyto značky 1,3 miliardy liber. 

Ovšem ukazuje se, že chudoba cti (či spíše inteligenci) netratí. Ve výsledcích studie řidiči s personalizovanými značkami projevili IQ o 2,2 body nižší (91,95) než ti, kteří se spokojili se značkou přidělenou (94,15).