Pokud upravíte nějaké klasické auto tak, aby mělo podobné jízdní vlastnosti jako vozy zkonstruované podle současné úrovně techniky, tak získáte takzvaný restomod. Lze to pochopitelně udělat také svépomocí v domácí garáži.

Jestliže ale chcete, aby vše fungovalo jak má a nezkazili jste tak krásné auto, jakým je bezpesporu Volvo P1800 ze šedesátých let, tak je lepší se spolehnout na opravdové odborníky. Třeba ty ze společnosti Cyan Racing. Ta má kořeny ve značce Polestar a spolupracovala s ní už v době, kdy ještě nebyla součástí skupiny Volvo.

Na její výtvor a jeho porovnání s původním autem, se můžete podívat do naší fotogalerie.

Projekt vozu P 1800 Cyan se sice představil již před dvěma lety, ovšem až teď je auto připravené ke vstupu na americký trh a je známa jeho cena. Činí v přepočtu 16,2 milionu korun.

Devět let starý sedan stále působí reprezentativně
Reprezentativní, spolehlivé a výhodné: Test ojetého Volva S80 se silným dieselem

I když zvenčí jsou oproti původnímu designu jen minimální změny, ve skutečnosti je to po technické stránce úplně jiný vůz. Tak třeba v motorovém prostoru se místo původního agregátu s výkonem 100 koňských sil nachází dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec s výkonem 420 koní. Nejvyšší točivý moment 456 Newtonemtrů na kola přenáší prostřednictvím pětistupňové manuální převodovky. Mimochodem, přestože jde o motor s turbodmychadlem, tak červené pole na otáčkoměru začíná až na úrovni 7700 otáček.

Jako historický závoďák se soudobou technikou…

Dbalo se pochopitelně také na nízkou hmotnost. Proto jsou k ocelovému skeletu přilepeny kompozitové povrchové díly karosérie. Celková hmotnost se tak o deset kilogramů udržela pod hranicí jedné tuny. Navíc se díky tomuto způsobu připevnění zvýšila také tuhost. I když rozměry jsou shodné s původním vozem, zvětšily se podběhy kol pro umístění osmnáctipalcových pneumatik, a také rozchod.

Z původních dílů pak tvůrci použili už jen ruční brzdu, stěrače a mechanismus otevírání kapoty.

Interiéry Volvo
Volvo chce být zase v něčem první: Tentokrát se rozhodlo opustit kůži

Naprosto nový je podvozek. Původní zadní nápravu nahradilo nezávislé zavěšení. Tlumiče na všech čtyřech kolech jsou nastavitelné, "štelovat" lze také tuhost zadního stabilizátoru.

Jelikož Cyan Racing vyznává filozofii, že řidič má maximálně cítit to, co se při jízdě odehrává pod koly, nemá auto žádné elektronické bezpečnostní systémy. Dokonce ani posilovač brzd, natož ABS či ESP.

"Při této práci nás vedla představa o tom, jak by se  upravil vůz pro závodění v 60. letech, ale s využitím technologie ze dneška," vysvětlil Christian Dahl, generální ředitel a zakladatel Cyan Racing. „Naše společnost byla založena v roce 1996, aby závodila na Volvech ve Švédsku a Volvo P1800 Cyan pro nás uzavírá kruh,“ dodal.