Právě asymetrická záď, potažmo vyosená SPZ, se pro mnoho lidí stala nepřekonatelným problémem v designu nového Land Roveru Discovery páté generace. Německá tuningová firma Startech ovšem umí tuto záležitost napravit a ani to nestojí tolik peněz.

Za 809 eur (v přepočtu asi 21 tisíc korun) si lze objednat novou vložku do víka kufru, na které je registračka uprostřed a nikoliv na levé straně auta. Právě dokonalá symetrie zadní partie je totiž to, co mnozí zákazníci od „Disca“ požadují. I když to zrovna u tohoto vozu nebývá obvyklé.

A proč vlastně došlo na to, že má Discovery v originále asymetricku záď a vyosenou značku? Je to jakási forma pocty původním modelům, které dostaly SPZ vyšoupnutou na stranu kvůli rezervě na víku zavazadelníku. Dnes tento prvek žádné praktické opodstatnění nemá, takže k tomuto uspořádání vedly designéry ryze historické důvody.

REDS od designéra Chrise Bangla.
Designer podivných BMW navrhl městské vozítko. A je hodně... odvážné

Bohužel, jak přiznává sám vrchní designér Gerry McGover, SPZ na levé straně auta skutečně nevypadá tak dobře, jak bylo zamýšleno. Problémem je hlavně její formát. Poznávací značky používané v EU jsou prostě příliš dlouhé a navíc je opticky prodlužuje ještě modrý proužek se značkou země, umístěný na kraji. Kdyby byla SPZ obdélníkového tvaru, nebo alespoň bez krajního modrého proužku, vypadalo by prý auto zezadu mnohem lépe.

Jde tedy o ukázkový příklad toho, jak může SPZ vadit v celkovém designu auta a že při navrhování nového modelu se musí počítat nejen s umístěním registrační značky, ale i s jejím formátem. Paradoxně mnohem častěji se ale stává, že SPZ zkazí design spíše přední části, než té zadní. Příkladem za všechny budiž třeba krásná Alfa Romeo Giulia, jejíž vyosená přední SPZ je na autě vyloženě „navíc“.