Ford se pochlubil tím, že má dva nové testovací řidiče. Promluvit si s nimi sice nemůžete a také jejich vzhled není úplně přitažlivý, ale svoji práci zvládají dokonale.

Podle tiskové zprávy automobilky s modrým oválem ve znaku jim technici říkají Shelby a Miles. Uplatní se zejména při simulacích vysokých nadmořských výšek, kde metodika testu někdy vyžaduje, aby se postup několikrát perfektně zopakoval.

Nemusí přitom vůbec opouštět takzvanou továrnu na počasí, která je umístěná v německém Kolíně nad Rýnem. „Tito dva noví jezdci jsou skvělými posilami týmu, protože zvládnou náročné vytrvalostní testy ve vysokých nadmořských výškách a za vysokých teplot. Když sedí na místě řidiče robot, můžeme provádět zkoušky celou noc bez obav, že řidič bude potřebovat přestávku na svačinu nebo toaletu," uvedl Frank Seelig, vedoucí zkoušek v aerodynamickém tunelu, Ford of Europe.

Ford Mustang Mach 1 způsobuje zkušeným řidičům opravdu libé pocity
S Fordem Mustang na závodním okruhu. Verze Mach 1 tam konečně patří!

Při testování se živými řidiči v aerodynamickém tunelu, zejména při simulaci vysoké nadmořské výšky, je nutné dodržovat řadu bezpečnostních opatření. Na místě musí být lahve s kyslíkem, zdravotnické vybavení i záchranář a zdravotní stav řidičů se nepřetržitě sleduje. Pokud se například "jezdí" ve vysokých nadmořských výškách, můžou se lidští řidiči po určité době cítit malátní či unavení.

Robořidič přitom neúnavně může pracovat v teplotním rozsahu -40°C až +80°C, stejně jako v extrémních nadmořských výškách. Navíc ho lze naprogramovat na různé řidičské styly.

Ford Transit Trail v plné jízdě na nezpevněné komunikaci
Ford nabízí dodávky s terénními schopnostmi. Vyzkoušeli jsme je v rybářském ráji

Nohy robotického řidiče sahají k pedálům akcelerátoru, brzd a spojky, jedna paže ovládá řazení a druhá spouští a zastavuje motor.

Tyto zkoušky s pomocí robotů jsou ovšem jen částí úkonů při vývoji nových vozů. Ford ujišťuje, že i nadále provádí provozní zkoušky v reálném světě. V Evropě se jedná například o Großglocknerskou vysokohorskou silnici v rakouských Alpách nebo o zasněženou oblast Arjeplog ve Švédsku.