Jak možná víte, Škoda se již od svých začátků pevně vázala k motorsportu. Svůj první výrobek se dvojice otců zakladatelů automobilky Václav Laurin a Václav Klement rozhodla vyslat na závod už v roce 1901 a pilot Narcis Podsedníček dojel s jejich motocyklem do cíle závodu Paříž-Berlín na prvním místě.

A právě tohoto sportovního ducha se následně značka snažila otisknout také v několika produkčních modelech, jakým byl právě mimo jiné i Rapid. Začátky samotného jména ale musíme hledat o mnoho dříve než u populárního kupé z osmdesátek.

Laurin & Klement FC.
Znáte naše první závoďáky? Prvenství patří Kopřivnici, kdy se přidala Boleslav?

První Rapid z 30. let minulého století

V roce 1934 Škoda představila model Popular, který se stal nejprodávanějším autem v republice. Na jeho úspěch pak navázala luxusní Škoda 640 Superb a dále vůz nižší střední třídy, nesoucí poprvé jméno Rapid.

Svým způsobem to byl první sériově vyráběný sportovní vůz škodovky. Jeho jméno pochází z latinského „rapide“ neboli „rychle“. Poháněl ho řadový čtyřválec o výkonu 26 koní (19 kW) nebo 31 koní (23 kW). Při spotřebě 8 litrů na 100 km uměl Rapid vyvinout rychlost až 90 km/h. V roce 1938 se pod označením Rapid OHV zvýšil výkon až na 42 koní (31 kW) a maximální rychlostí čítala 110 km/h.

Pokračovalo se Monte Carlem

Úspěch posádky Zdeněk Pohl a Jaroslav Hausmann na Rallye Monte Carlo v roce 1936 s modelem Popular Sport (získali druhé místo ve své kategorii) následně inspiroval automobilku k výrobě další sportovnější série. Zrodila se tak Škoda Popular Sport Monte Carlo s protáhlými blatníky, odzobnými lištami a delší zádí s ploutvičkou.

Škoda Favorit a Škoda Superb.
PŘEHLEDNĚ: Proč se škodovky jmenují, jak se jmenují?

Začátek druhé světové války, ale zabránil této specialitce, aby se dostala pořádně mezi lidi. Před začátkem konfliktu tedy bohužel vzniklo jen 70 kusů, většina s otevřenou karoserií roadster, menší část v provedení coupé. Konstrukci karoserie tehdy tvořila ještě dřevěná kostra s namontovanými plechovými díly. V roce 1937 prošel vůz modernizací a dostal novou masku s ikonickými světly zapuštěnými do blatníků s chromovanými mřížkami.

Na řadu přichází „erko“

Doba socialismu sportovním vozům příliš nepřála, a i když vzniklo několik prototypů nebo závodních speciálů, prvním poválečným sériovým automobilem se sportovním duchem byla až Škoda 110 R z roku 1970. Dvoudveřové kupé vyráběl závod v Kvasinách.

Vzadu umístěný motor poháněl zadní kola a maximální rychlost už byla 140 km/h. Unikátem své doby byla bezrámová okna bočních dveří. Za deset let vzniklo přes 56 tisíc kusů. Ze 110 R byl odvozen i soutěžní model 130 RS, dlouhou dobu nejúspěšnější český sportovní automobil.

Rapid zpátky na scéně

Na 110 R navázalo v roce 1981, opět v Kvasinách, další dvoudveřové sportovní kupé s názvem Garde, které se v roce 1984 v rámci mírné modernizace přejmenovalo právě na Rapid. Garde se od května 1982 montovalo i v Bratislavě v továrně BAZ jako první sériově vyráběný osobní vůz na Slovensku.

Škoda 739.
Škoda 739 měla nahradit legendární 130 RS. Uvažovalo se i o silniční verzi

V Kvasinách se modernizovaný Rapid 135/136 vyráběl až do roku 1990. Auto už mělo nezávislé zavěšení zadních kol s vlečenými rameny nebo čtyřpístkové třmeny na předních brzdách.

Rapid pod křídly Volkswagenu

Po roce 1990 se mnohé změnilo. Automobilka navázala spolupráci s koncernem Volkswagen a značka dál slavila úspěchy na poli motoristického sportu. Sportovní vozy se po čase vrátily i do sériové produkce v podobě modelů s označením RS. Samotné označení Rapid se však trochu s nelibostí veřejnosti navrátilo v roce 2012 u dostupněji ceněného liftbacku (a jeho kompaktnější varianty Spaceback), který se velikostně zařadil pod Octavii.

BAZ Škoda 743 Locusta.
Zajímavé kupé Škoda Locusta nedostalo šanci. Skrývalo překvapivou techniku

Sportovnost Rapidu tedy vyčpěla, a přestože Škoda před pár lety ukázala ostrý koncept Rapid Sport, žádné sportovně okořeněné verze Rapidu jsme se doteď nedočkali a automobilka ji ani neplánuje. Jediným uctěním sportovní historie Rapidu tak nakonec může být stylingový paket Monte Carlo, který Škoda u svého malého liftbacku a spacebacku nabízí.