Celkem se na Off-road fichtel day registrovalo 77 jezdců, z toho 55 „Klasiků“. Návštěvníci si odpoledne užili vytrvalostní závody kategorie Klasik a Sport a o adrenalinové zážitky nebyla na podmáčené trati u řeky Lužnice nouze.

Jak řekl ředitel závodu Petr Sluka, vše klaplo na jedničku. „Premiéra v Autokempu Karvánky se povedla. Trochu jsme se obávali, že to lidé nebudou moci najít. Nakonec vyšlo i počasí,“ hodnotí.

Off-road fichtel day se konal v sobotu 17. února:

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Změna lokality závodu byla nutná kvůli výstavbě nových hangárů Aeroklubu Soběslav. „Je to život. Plocha letiště byla zastavěna a náš podnik by se tam už nevešel. Kemp Karvánky má nový nájemce a je tu i skvělé občerstvení, tak jsem se toho rozhodli využít. Závodníků nám trošku ubylo, ale to vůbec nevadí,“ dodal Sluka.

První pohled na modely Scout Motors
Nová značka Volkswagenu je na spadnutí. Co chystá Scout?

Tradičně vítězů se v Soběslavi vyhlašuje také nejstarší jezdec a největší prasák. Soutěž je pro všechny věkové generace, od nejmladších dvanáctiletých až po starší šedesáti let. V posledních letech také častěji závodí i ženy.

Třikrát ležel v blátě

Sportovní tým Motosport Chýnov letos nasadil tři jezdce. Nejúspěšnějším byl jednadvacetiletý Tomáš Novotný, který si v kategorii Sport dojel pro stříbro. „Je to super, nevěřil jsem, že v nových podmínkách to dopadne tak dobře. Mám z toho velkou radost. Musel jsem si na novou trať zvyknout. Když jsem vjížděl do prvního kola, nevěděl jsem vůbec, co mě čeká,“ přiznává v cíli s dovětkem, že se po čtvrt hodině zorientoval.

V blátě se Novotný ocitl hned třikrát. "Dvakrát jsem spadnul sám a jednou mě zavřel soupeř," vypočítal. Nejtěžšími úseky podle něj byly dva dolíky v blízkosti řeky. „Tam to bylo nejvíce rozbahněné a pak potrápila i místa s vyjetými kolejemi,“ podotýká závodník, který v Soběslavi už několikrát exceloval.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály. Na snímku je traktor John Deere 7730.
Zetor, John Deere, New Holland a další. Podívejte, jaké traktory zaplavily Prahu

Dosud byl dvakrát první, jednou druhý. „Teď jsem znovu druhý, takže z Off-road fichtel day už mám čtyři věnce, celkově jsem závod jel asi šestkrát nebo sedmkrát,“ odhaduje Novotný.

Tomáš je podle manažera týmu Motosport Chýnov Evžena Zadražila na fichtlech v rámci republiky špička. „Výborně nás reprezentuje, podává perfektní výkony. Jsem rád, že se mu dnes v podstatě skoro na domácí trati podařilo zajet krásné druhé místo ve velké konkurenci,“ hodnotí svěřence hájící chýnovské barvy.

Bahno nesmí zaschnout

A co bude teď s Tomášovou motorkou zanesenou hutnou vrstvou bahna? „To je tak na hodinu práce, musí se celá rozebrat. Tímto závodem jsme ji jako by odstavili a budeme ji připravovat na novou sezonu. Myje se za mokra, bahno nesmí zaschnout, musí se to udělat hned,“ směje se Novotný.

Zlevnění Suzuki Across přineslo zajímavý paradox
Únorové slevy aut přinesly i paradox: Model Suzuki je teď levnější než originál

Jezdí se lépe v bahně, na suchu nebo na sněhu, zajímal se ještě Deník. „To je hodně individuální, každý má rád něco jiného, ale v bahně to člověk prostě musí umět. Je to fyzicky náročné, řekl bych, a v tomhle tempu je umění dojet do cíle,“ uzavírá jednadvacetiletý jezdec.