Automobilkám je v současné době často vytýkána malá fantazie. Jejich designéry svazují předpisy ohledně bezpečnosti, snižování emisí CO2 i fakt, že mnohé díly vyrábějí dodavatelé pro řadu modelů třeba i různých výrobců.

Drobným příspěvkem v boji proti uniformitě a nudě v interiérech aut jsou žraloci. Jak nyní prozradilo tiskové oddělení této německé automobilky s bleskem ve znaku, vše začalo jedné slunné neděle roku 2004, kdy designer automobilky Opel Dietmar Finger ladil design tehdy nového modelu Corsa.

Návrh tehdejšího šéfa designu Luca Donkerwolkeho
Designéři prozrazují pozadí vzniku minulých Fabií. Jedna měla být i s logem VW

Jelikož měl ambici dotáhnout k dokonalosti každý drobný detail, řešil také vzhled plastové bočnice výklopné schránky před spolujezdcem – tato partie (z vnější strany navíc většinou zcela „neviditelná“) musí být tenká a přitom dostatečně pevná, a proto ji vyztužuje plastové žebrování. A právě když Dietmar navrhoval toto žebrování, vešel do pracovny jeho malý syn a položil mu zásadní otázku: „Tati, proč tam nenakreslíš žraloka?“

Dietmar prý tuto výzvu okamžitě s úsměvem přijal, a spíš z legrace vytvaroval plastové žebroví tak, že vytvořilo jednoduchý stylizovaný obrázek žraloka. Rychlý výpočet prokázal, že takto navržené vyztužení odpovídá požadavkům na pevnost dílu – a žralok se dostal do sériové výroby!

Trabant 601 s rokem výroby 2021
V Muzeu dvoutaktů mají Trabant s rokem výroby 2021. Stvořil ho jediný člověk

Dietmar se s nápadem svěřil kolegům – a ti začali žraloky (a někdy ne jednoho) podobně ukrývat v dalších a dalších nastupujících modelech značky Opel. „Mořský predátor se tak objevil interiéru modelů Zafira, ADAM, Astra, Crossland, Grandland X a ukrývá se i ve vlajkové lodi Insignia,“ říká designer interiérů vozů Opel Karim Giordimaina.

Ze žraloků  časem mezi příznivci značky stal kult. A také nově přicházející designeři ctí tuto tradici – a majitelé nových modelů usilovně hledají, kde se v jejich voze žralok ukrývá. Někdy trvá poměrně dlouho, než se v komunitě majitelů toho kterého Opelu objeví hláška: „Našel jsem ho!“ A všichni vědí, že objevil žraloka.