Výsledkem je, že si zákazníci často mohou připadat oklamáni, neboť jejich nové auto jezdí s výrazně vyšší spotřebou, než jakou výrobce udával. Koncern PSA, sdružující značky Peugeot, Citroën a DS, chce těmto rozporům učinit přítrž.

Čtěte také: Škoda příští měsíc ukáže vlastní elektromobil. V roce 2020 bude v prodeji

U všech vozů, verzí a provedení proto začíná uvádět i vlastní údaj o spotřebě, který prý odpovídá reálnému provozu. Skupina přitom vychází z nového zkušebního protokolu, definovaného organizacemi Transport & Environment a France Nature Environnement.

Jak to funguje?

Samotné měření, na které dohlíží certifikační organizace Bureau Veritas, probíhá vedle klasického měření spotřeby také za pomoci přenosného systému pro měření emisí, instalovaného na zádi vozidla.

Každý vůz s tímto zařízením projíždí trasu stanovenou na veřejných komunikacích, přičemž 23 kilometrů urazí po městě, 40 kilometrů na běžných silnicích a 30 kilometrů na dálnici.

Nepřehlédněte: DS 7 Crossback je francouzské SUV, které dopředu pozná nerovnosti na silnici

Vůz je přitom naložen zavazadly a cestujícími, má zapnutou klimatizaci a jede samozřejmě i členitým terénem.

Údaje ovlivňuje i velikost kol a výbavy

Celkem provedlo PSA měření s 58 svými vozy a výsledné údaje umožnily dopočítat spotřebu pro celkem 1000 verzí různých vozidel. Lze si tak ověřit "reálnější" spotřebu nejen podle modelu a motorizace, ale i podle velikosti kol, výbavy nebo karosářské varianty.

Ani u toho se ovšem francouzský koncern nezastavil a připravil i konfigurátor, který vedle spotřeby pro dané provedení vozu nabízí také zohlednění používání vozu.

Přečtěte si: VIDEO: Zavřel dveře a propadl se. Ruský řidič baví internet svým neštěstím

Stačí zadat s kolika pasažéry a zavazadly jezdíte, jakým stylem a po jakých silnicích a konfigurátor vám dopočte, jaká by měla být výsledná spotřeba vámi vybraného auta.

Konfigurátor zatím není k dispozici pro Českou republiku, ale můžete si jej vyzkoušet třeba v německé verzi, hodnoty budou samozřejmě stejné: zde je "kalkulačka" pro značku Citroën, zde pro Peugeot a zde pro DS. Jediným zádrhelem může být nedostupnost některých u nás prodávaných verzí na německém trhu.

My jsme také několik vozů koncernu vybrali a údaje srovnaly. A tohle se ukázalo…

Model a motorizace Normovaná spotřeba Spotřeba podle nového měření PSA
Citroën Berlingo 1.6 BlueHDi 100 s manuální převodovkou 4,3 l/100 km 6,2 l/100 km
Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110 s manuální převodovkou 4,7 l/100 km 6,1 l/100 km
Citroën C4 Picasso 2.0 BlueHDi 150 s automatickou převodovkou 4,4 l/100 km 6,3 l/100 km
Peugeot 208 1.2 PureTech 82 s manuální převodovkou 4,5 l/100 km 6,3 l/100 km
Peugeot 308 1.6 BlueHDi 120 s manuální převodovkou 3,7 l/100 km 4,8 l/100 km
Peugeot 308 GTi 6,0 l/100 km  8,6 l/100 km