Zatím prvních dvanáct exemplářů modelu Toyota Land Cruiser převzali od tuzemského zastoupení značky Toyota představitelé Policie České republiky. Zmíněných dvanáct kusů je v matném odstínu zelené barvy, nemají tedy typickou stříbrnou barvu s reflexními polepy jako běžná služební vozidla strážců zákona u nás.

Budou je ve své práci využívat příslušníci Cizinecké policie. Toyota zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku celkem padesátky těchto skutečných offroadových vozů.

Pohání je přeplňovaný vznětový čtyřválec se zdvihovým objemem válců 2,8 litru a s s výkonem 177 koní. Prostřednictvím automatické převodovky se točivý moment přenáší na všechna čtyři kola. Pohon 4x4 je u tohoto vozu stálý.

Řada vybraných vozů samozřejmě slouží ve Velké Británii
Britové vybrali nejhorší policejní auta světa. Patří k nim i vůz českých měšťáků

Ve výbavě jsou například kožené sedačky a několik prvků mimořádné výbavy. Například střešní maják, vyprošťovací nástroj umístěný u levé nohy spolujezdce nebo tažné zařízení. Pochopitelně pak také nápisy Policie na kapotě, na bocích i na zadním nárazníku.

"Je pro nás ctí, že Policie ČR vyhodnotila náš model jako nejlepší nabídku v kombinaci cena a užitné vlastnosti. Jsme rádi, že Policie ČR je vybavena odpovídající technikou, kterou si k výkonu své náročné služby opravdu zaslouží," uvedl při předávání vozů generální ředitel značek Toyota a Lexus pro Českou republiku Martin Peleška.

V 70. letech začaly být policejní vozy žluté
Historie policejních vozů u nás. Řadu Škodovek narušila jen sovětská auta

V dalších měsících si Cizinecká policie převezme dalších šestnáct podobných Land Cruiserů. Dalších 22 pak dostanou jiné složky Policie České republiky. Celkem jich tak bude ve vozovém parku republikové policie pět desítek.

Do současnosti jezdila tuzemská policie pouze s pěti exempláři Landruiserů. Vlastní je od roku 2015. Různé typy vozů značky Toyoty používají také městské a obecní policie na různých místech republiky. V tomto případě jde ale vesměs o jiné modely s hybridním pohonem.