Česko a jeho obyvatelé jsou v řadě případů spojeni s kultovní sportovní značkou Porsche. Jedním z nejstarších dokladů je vůz Austro-Daimler ADS R ‘Sascha’, jehož renovaci právě nyní dokončili zaměstnanci firemního muzea značky Porsche.

Na to, jak auto vypadá, se můžete podívat do naší fotogalerie.

Zkonstruování tohoto modelu si v roce 1921 objednal u rodáka ze severočeských Vratislavic Ferdinanda Porsche český automobilový závodník a podnikatel hrabě Hrabě Alexandr Joseph "Saša" Kolowrat Krakovský.

Původně zamýšleli vytvořit malý a lehký lidový vůz. K jeho popularitě měly přispět úspěchy na závodní verze. Proto Porsche z čtyřmístného vozu vytvořil dvoumístnou sportovní variantu. Vedle řidiče bylo ještě místo pro mechanika, který tehdy býval obvyklou součástí závodní posádky.

Austro-Daimler Sascha
"Saša" Kolowrat. Česká závodnická hvězda měla před sto lety i svoji řadu aut

Vůz poháněl řadový vodou chlazený čtyřválec se zdvihovým objemem 1,1 litru a s nejvyšším výkonem 50 koňských sil. Vzhledem k níké hmotnosti pod hranicí 600 kilogramů byl vůz schopen vyvinout maximální rychlost kolem 140 kilometrů v hodině.

K dobrým jízdním vlatnostem přispělo také dobré rozložení hmotnost. Na přední nápravě to bylo 53 a na zadní 47 procent.

Původně byly červené

Čtyři prototypy byly hotovy těsně před odjezdem na start závodu Targa Florio 1922. Údajně teprve až během přepravy v železničním vagónu byly nalakovány na červenou barvu. Kolowrat je pak nechal označit karetním symboly, aby byly od sebe rozeznatelné. Sám si "přidělil" srdce.

Během závodu získaly vozy "Sascha" uznání diváků i odborníků. Sám Kolowrat sice do cíle nedojel, ale Alfred Neubauer, který se později stal závodním ředitelem Mercedesu, obsadil v konkurenci mnohem silnějších aut v absolutním pořadí 19. místo. Přesto na sériovou výrobu nikdy nedošlo.

Vůz Austro Daimler ADS-R z muzea Porsche stál v expozici nehnutě od roku 1975, kdy prošel částečnou renovací a jeho původně červená barva byla přelakována na bílou.

Ferdinand Porsche se narodil 3. září 1875 ve Vratislavicích u Liberce
Nabídku dostal i od Stalina: Ferdinand Porsche se narodil před 145 lety

Vloni se pracovníci muzea pokusili muzejní exponát rozpohybovat a podařilo se jim to. Ovšem z motoru hned po ujetí několika metrů začaly unikat provozní kapality.

Kompletní renovaci dostal na starost mladý 28letý technik Jan Heidak. Nejprve se zajel podívat na sesterský vůz "Sascha", který se nachází v Hamburku a posléze začal vhodný postup opravy konzultovat se staršími specialisty na konstrukci motorů, kteří znají také výrobní postupy. Většina z nich je sice již v důchodovém věku, ale přesto byli velmi nápomocni.

Vůz je teď opět plně pojízdný jako v dobách své největší slávy.