Po více než dvacetileté těžké službě se na další téměř stejně dlouhé období tento Volkswagen T1 s výrobním číslem podvozku 20-1880 přestěhoval do soukromých sbírek různých sběratelů Volkswagenu.

Poslední z nich započal další zajímavou životní etapu vozu, který se mezitím stal kultovním. Pokusil se ho totiž prodat na inzerát v magazínu fanklubu „Brezelfenstervereinigung e.V.“. Napoprvé se mu to nepovedlo. Dnes je to téměř nepředstavitelné, ale tehdy nebyla poptávka po použitém „užitkovém voze“ nijak závratná. Až po několika inzerátech (bez fotografie a se třemi řádkami textu, jak bylo tehdy obvyklé) si Transporteru všiml Dán Tonny L. Koupil jej bez prohlídky poté, co se telefonicky dozvěděl, že vůz má mezi sběrateli dosud nejnižší známé výrobní číslo podvozku.

Skvěle zrestaurovaný vůz si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

V roce 1992 zamířil Bulli s hrdými 42 lety na nápravách a méně než 100 000 km na tachometru do Dánska. Stání nedělá automobilům dobře a modrý Transporter byl mimo provoz 19 let. Před jeho zprovozněním bylo proto nutné vyměnit důležité díly.

Volkswagen Transporter 6. generace
O jméno Bulli se Volkswagen soudil půl století. Transporter už oslavil 70 let

Tonnymu bylo ihned jasné, že vůz u něj zůstane nadlouho. Dal proto Transporteru jméno. Po vzoru prvního T1 dodaného do Dánska pokřtil svůj poklad „Sofie“. Začátkem roku 2000 zahájil nákladnou a časově náročnou kompletní renovaci. První zkušební jízdu podnikl na jaře 2003 na sraz fanoušků VW v Bad Cambergu. A rozhodně to nebyla poslední jízda, na kterou se Dán se Sofií vydal. Společně ujeli více než 20 000 km napříč Evropou. Velmi často byla jejich cílem setkání fanoušků vozů Bulli. Na nich byla Sofie samozřejmě vždy největší hvězdou a také nejstarším vozem, většinou navíc ověnčeným titulem „Nejkrásnější Bulli“.

Jenže Tonny postupně stárl a už nemohl tak často se "Sofií" jezdit na výlety. Proto ji chtěl předat do dobrých rukou. Nabídek bylo dost, ale nakonec se objevila jen jedna opravdu zásadní. 

Volkswagen Transporter T6.1
V ČR už je nová verze legendární dodávky. Transporter má digitální označení 6.1

Na jaře 2014 totiž došlo v Hannoveru k osudovému setkání. Během návštěvy dánského korunního prince v závodě značky Volkswagen Užitkové vozy se zástupce dánského dovozce, který prince doprovázel, mimochodem zmínil, že je v Dánsku jeden Bulli z roku 1950, hledající nový domov. Brzy poté se na Tonnyho obrátilo oddělení historických vozidel značky Volkswagen Užitkové vozy. Rychle se dohodli, a tak se Sofie se na konci roku 2014 přestěhovala do města Transporterů, do Hannoveru. Tonny se s ní rozloučil se slzami v očích: „Vím, že jí doma bude nejlépe.“ A měl pravdu.

Technické údaje

Rok výroby: 1950

Barva: holubí modrá L 31

Výrobní číslo podvozku: 20-1880

Motor: vzduchem chlazený, čtyřdobý plochý čtyřválec s protiběžnými písty (tzv. boxer), uložený vzadu

Nejvyšší rychlost: 80 km/h při 3300 min-1

Zdvihový objem: 1131 cm3

Pohotovostní hmotnost: 990 kg

Užitečná hmotnost: 760 kg

Nejvyšší výkon: 18 kW/25 k při 3300 min-1

Vnější rozměry: délka 4100 mm x šířka 1700 mm a výška 1900 mm