V České republice se ve třech hlavních výrobních závodech rodí 6 automobilových značek. Vloni se u nás vyrobilo celkem 1 427 563 vozů (v roce 2018 to bylo 1 437 396 kusů). Největší podíl na celkové produkci si zachovala ŠKODA AUTO (907 942 vozů - 63,6 %), následuje Hyundai (309 500 vozidel - 21,7 %) a třetí TPCA (více než 210 000 vozů - 14,7 %. Celková výroba osobních automobilů meziročně mírně klesla o 0,7 %. Česká republika je středoevropský lídr.

Na Slovensku vzniká dokonce osm značek ve čtyřech hlavních výrobních závodech. Vyprodukovali zde v roce 2019 1,1 milionu aut, za deset let se tak slovenská výroba zdvojnásobila. Slovensko je nyní automobilová velmoc, vyrábí se tu 202 osobních motorových vozidel na 1000 obyvatel. 

Co tady ve střední Evropě, u nás a na Slovensku vzniká nebo bude vznikat?

Audi

Q7, Q8 (VW Bratislava)

Citroën

Citroën C1 (TPCA Kolín), Citroën C3 (PSA Trnava)

Hyundai

i30, Tucson, KONA Electric, první elektromobil vyráběný na českém trhu (HMMC Nošovice)

Land Rover

Land Rover Discovery, Land Rover Defender (Jaguar Land Rover, Nitra)

Kia

Sportswagon, Ceed, ProCeed, XCeed, Sportage (KIA Motors Žilina)

Peugeot

208 (PSA Trnava), 108 (TPCA Kolín)

Porsche

Porsche Cayenne (VW Bratislava)

Seat

Ateca (ŠKODA AUTO), Mii (VW Bratislava)

Škoda

Octavia, Fabia, Scala, Kamiq, Rapid, Karoq, Kodiaq, Superb (ŠKODA AUTO, Mladá Boleslav, Kvasiny, Vrchlabí), Citigo (VW Bratislava)

Toyota

Aygo (TPCA Kolín)

VW

Up, Touareg (VW Bratislava)

 

Tohle všechno se vyrábí v sedmi hlavních závodech (3 v ČR, 4 v SR):

ŠKODA AUTO a.s. je největší výrobce automobilů v ČR. Sídlí v Mladé Boleslavi, kde je i největší výrobní závod, v rámci ČR má dva další výrobní závody v Kvasinách a ve Vrchlabí. Od roku 1991 je součástí koncernu Volkswagen.

Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), Nošovice, vyrábí modely, které byly vyvinuty speciálně pro evropský trh v Technickém centru Hyundai v německém Rüsselsheimu. Produkce je 350 000 aut ročně, vloni vyjel z bran závodu 3miliontý vůz.

Automobilka TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) je společným podnikem japonské firmy Toyota Motor Corporation (TMC) a francouzské PSA Groupe. V roce 2021 zde skončí dosavadní výroba a měla by se sem přesunout produkce Toyoty, včetně yarisu s hybridním pohonem.

Volkswagen Slovakia Bratislava je největší a nejdéle produkující výrobce automobilů v historii Slovenska. Od vzniku v roce 1991 vyrobil Volkswagen Slovakia víc než 5 milionů vozidel.

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia je lídrem ve výrobě malých vozidel segmentu B-mainstream, tzv. platformy 1. Aktuálně vyrábí modely Citroën C3 a Peugeot 208. Od roku 2006 vyprodukovala už víc než tři miliony vozů. Letos plánuje spustit také výrobu elektromobilů. Loňská produkce byla 371 152 aut.

Kia Motors Slovakia s.r.o. je výrobní závod korejské automobilové společnosti KIA Motors, který se nachází u Žiliny v obci Teplička nad Váhom. Loňská roční produkce byla 332 000 vozů.

Jaguar Land Rover Slovakia je slovenská pobočka britské nadnárodní automobilky Jaguar Land Rover, která je součást indické firmy Tata Motors. Vyrábí automobily značky Jaguar a Land Rover. Výrobní závod je v Nitře, produkce začala v říjnu 2018, výrobní kapacita je zatím 150 000 vozů ročně.