Věhlasné Muzeum moderních umění v New Yorku (MoMA) vystaví originální Fiat 500 řady F v rámci výstavy „Value of Good Design“. Tato výstava má být oslavou ikonického industriálního designu a muzeum si pro tyto účely z Itálie pořídilo vlastní kousek, pochopitelně ve 100% originálním stavu.

Fiat 500 patří mezi nemnoho automobilů, které postavily Evropu na kola a zároveň nabídly design, který se ani po desítkách let neokoukal.

Vak na lyže Porsche
Množí se kuriózní svolávací akce. Porsche zve majitele aut s vakem na lyže

Muzeum vybralo právě řadu F, protože se jedná o nejoblíbenější provedení ikonického klasického vozu. Tento typ se vyráběl mezi lety 1965 až 1972 a zosobňuje designové hodnoty poloviny 20. století.

Společně s dalšími verzemi původního „cinquecenta“ (Sport, D, L a R) prodal Fiat přes 4 miliony kusů automobilu, jehož funkční a zároveň roztomilý vzhled má na svědomí Dante Giacosa. Stejný muž nakreslil také 500 Topolino a 500 Nuova.

Zdroj: Fiat

Originální 500 byl navržen jako automobil pro masy s motorem vzadu a relativně velkým vnitřním prostorem, kam se vešli čtyři cestující. Standardně byl vybaven plátěnou stahovací střechou, která mu dodala punc luxusu, jelikož stahovací střecha v té době byla synonymem přepychu.