V Česku jsou automobilové soutěže nadmíru populárním sportem. Po desetiletích usilování, kdy se o pořádání soutěže světového šampionátu nejčastěji mluvilo v souvislosti se zlínskou Barum rallye, se nakonec světová rallyová elita sjela do míst, kde se obvykle závodí při Rallye Šumava. A pak také na druhou stranu šumavských vrchů, tedy na území Rakouska a Německa.

Na fotografie pořízené v Německu a Rakousku se můžete podívat do fotogalerie u článku.

Osobně jsem se mohl přijet podívat pouze na dva závěrečné dny, česká část mi totiž kvůli pracovním povinnostem ve čtvrtek a pátek unikla.

Přesto si dovolím pár postřehů:

1) Škoda odvádí dobrou práci

Andreas Mikkelsem, který závodí na voze Škoda Fabia RS Rally 2 se právě na této rallye stal mistrem světa. Pomohlo mu k tomu zaváhání hlavního soupeře a přestože ani on sám nezažil zcela určitě perfektní závod, mohl díky bodům získaným v závěreční Power Stage slavit po boku hlavní hvězdy Kalleho Rovanperäho zisk titulu mistra světa. Ostatně, i Kalle dva roky závodil se Škodou Fabia. A pro dokreslení - devět z deseti nejlepších posádek v konečném hodnocení této soutěže jelo ve Fabii.

2) Chyběly české hvězdy

O zisk mistrovského titulu v České republice se už dlouhé roky přetahují Jan Kopecký a Václav Pech. Pro diváky by určitě bylo zajímavé vidět je, jak se perou se světovou konkurencí na tratích, které z velké části dobře znají. Zastoupil je sice Erik Cais, který skončil v kategorii WRC 2 druhý, ale i tak…

Jan Kopecký ukazoval schopnosti auta na uzavřené silnici
Fabia RS Rally 2 rozložená na prvočinitele. Má unikátní brzdy a turbo z Porsche

3) Přejezdů bylo trošku moc

Je sice hezké, že se vozy WRC a světoví jezdci mohli ukázat na Hradčanech v Praze, ale více než 1300 nezávodních kilometrů oproti 300 ostrých je opravdu nepoměr. Asi by bylo lepší vymyslet nějaký kompaktnější program

4) Diváckých míst mohlo být více

Když už se vybírá vstupné na divácká místa, mělo by jich být více, aby se na ně diváci mohli bez problémů dostat, měli kde zaparkovat a  samozřejmě z bezpečné vzdálenosti mohli sledovat auta v zajímavých úsecích tratě. Takhle dokonce i novináři, přestože měli právo přednostního vjezdu, se k trati nedostali a museli narychlo někam jinam.