V Londýně sídlící firma se jmenuje Inverted, vznikla v roce 2021 a svůj první vůz s číslem#001 dokončila, představila a Británii registrovala právě nyní. Jde o Range Rover první generace – tedy vůbec první luxusně-terénní SUV automobilky Land Rover, které vyjelo na svět původně v roce 1969. Představený vůz má ještě původní třídveřovou karoserii, ale na přání si lze nechat zrenovovat a elektrifikovat i pozdější pětidveřovou.

Právě kompletní renovace karoserie, podvozku a interiéru probíhá souběžně se zástavbou zcela nového pohonu. Každý vůz, vznikající pod taktovkou Inverted, dostane repasovanou baterii od Tesly o kapacitě 80 kWh, a taky repasovanou pohonnou jednotku Tesla Large Drive Unit. Ta slouží místo původního motoru a nabízí 450 koní a 600 Nm točivého momentu.

Starý Range Rover tak zvládne upalovat z nuly na sto kolem pěti sekund, má tři jízdní režimy a nastavitelnou úroveň rekuperace, kdy při zpomalování vrací energii do baterie.

close Range Rover s pohonem Tesla od Inverted info Zdroj: se svolením Inverted zoom_in První Range Rover od Inverted překvapuje krásným a citlivě upraveným interiérem

Nabíjení je možné buď skrze palubní nabíječku o výkonu 6,6 kW, případně na stejnosměrné dobíjecí stanici výkonem až 100 kW. S ní stačí na „cestovní dobití“ z 20 na 80 procent jenom 34 minut. Dojezd úpravci neuvádí.

Zajímavostí je, že vozu zůstaly původní tuhé nápravy a zavěšení, byť je každý díl pochopitelně kompletně zrenovován, a je tu i pár modernizací, reflektujících výrazně vyšší výkon. Kotoučové brzdy například dodala společnost Alcon, a lze si objednat i nastavitelné tlumiče Fox, tužší stabilizátory a pružiny, aby se vůz lépe ovládal.

Zachování původního ducha 

Na první pohled ovšem nic z toho není vidět. Klasická hranatá karoserie Range Roveru zůstala netknutá, vyjma detailů jako je LED osvětlení. Ve stejném duchu jako celá úprava – tedy zachovat původního ducha a jen vylepšit detaily – se pak nese interiér. Ten je oděn do kvalitní kůže a důkladně odhlučněn.

Ve výbavě se objevuje klimatizace, centrální zamykání, kvalitní audiosystém, vyhřívání sedadel nebo dotykový displej s couvací kamerou a konektivitou s mobilními telefony.

Detaily každého vozu, jako jsou barevná provedení a výbava, pak Inverted ladí na míru pro konkrétního zákazníka. Jak se dá očekávat, jedná se o velmi individuální záležitost. Inverted zdůrazňuje, že každý rok zrenovuje a upraví jen šest Range Roverů a na každý si zákazník počká přibližně 12 až 18 měsíců. Cena startuje na částce 225 tisíc britských liber bez daně – v přepočtu 6 milionů.