Boxer Muhammad Ali (původním jménem Cassius Clay) je legendou amerického sportu. Palatil také za nadšence pro luxusní automobily, zejména pak britskou šlechtickou značku Rolls-Royce. Vystřídal řadu jejích modelů, včetně parádního kabrioletu Rolls-Royce Silver Shadow Mulliner Park Ward, který si pořídil jako nový v roce 1970 za 16 tisíc dolarů.

Auto s ním prožilo zajímavé chvíle. Ve stejném roce totiž Ali dostal zpět svou boxerskou licenci, o kterou přišel, když se odmítl z náboženských důvodů účastnit války ve Vietnamu. Existuje také fotografie Aliho s tímto vozem před hotelem Caesars Palace v Las Vegas před tím, než tam došlo k legendárnímu zápasu s Joe Bugnerem. To se psal únor 1973.

Automobil Hongqi
Bývalý šéfdesignér Rolls-Royce bude nyní navrhovat vozy pro čínské "papaláše"

Muhammad Ali nakonec auto prodal v roce 1976. Vůz se později dostal do rukou holandského sběratele, který si jej přivezl do Evropy a poctivě se o něj staral. I když auto nikdy neprošlo velkou generální opravou, holandský majitel se snažil, aby i drobné změny byly přesné podle originálu. Jediným rozdílem oproti původnímu stavu vozu jsou tak sedadla, která musela dostat novou kůži a jsou tak nyní černá. Ali jezdil s červenými.

Rolls-Royce Silver Shadow Mulliner Park Ward se nyní objevil v akci, kterou pořádala síň Bonhams v belgickém přímořském městě Knokke-Heist. Nakonec auto našlo nového majitele za vítěznou cenu 132 250 eur, tedy něco málo přes 3,4 milionu korun. Specialisté Bonhams přitom odhadovali, že se vůz podaří vydražit maximálně za 40 až 60 tisíc eur (1 až 1,5 milionu korun). Auto se tedy podařilo prodat za dvojnásobek. Jméno slavného boxera v papírech má tedy evidentně pro sběratele velkou cenu.

Devět amerických značek, které nám chybí. Třeba Packard již 60 let

Auto legendárního boxera si můžete prohlédnout v obsáhlé fotogalerii, snímky před dražbou připravila aukční síň Bonhams.