Jaké jsou hlavní překážky pro automobilovou výrobu?

V posledních třech letech se nám jich bohužel sešlo hned několik. V roce 2019 většina automobilek zaznamenala další rok hladu po autech a snažila se jich dodat zákazníkům maximum. Bohužel již na konci roku 2019 propukl v Číně Covid, který zásadně ovlivnil dodávky čipů nutných pro bezproblémový chod všech moderních automobilů. Tato skutečnost bohužel ukázala na zásadní problém globalizace a závislost, v tomto případě, na jednom nebo pár výrobcích z jednoho kontinentu. Bohužel s těmito problémy se potýká celý automobilový svět do dnešních dnů, ke kterým se přidaly další výpadky dodávek komponentů způsobených nejen covidem, ale i válkou na Ukrajině. Celá automobilová branže si prochází velice složitým obdobím, ještě stále nejsme u konce, ale věřím, že ve druhé polovině příštího roku dojde k pozitivnímu obratu.

Jak se ty problémy daří řešit?

Pokud budu hovořit čistě za naše dvě značky SEAT a CUPRA, tak si v této složité situaci stojíme obstojně a daří se nám v tomto nepřehledném prostředí dobře fungovat. Po velice složitém roce 2020 se nám v roce 2021 a přetrvávajícím covidu podařilo dosáhnout nejlepšího prodejního výsledku od doby vstupu na český trh. Jsem za to velice rád. Letošní první pololetí vypadá taktéž velice dobře, daří se nám i přes uvedené překážky dodávat vozy zákazníkům. Značka CUPRA zaznamenala téměř 500% nárůst oproti roku 2021. V případě značky SEAT jsme na stabilních číslech. Díky tomu i věřím, že pokud udržíme alespoň stávající výrobu, budeme i v letošním roce schopni dosáhnout velice pěkného výsledku za naše obě značky.

Kam vůbec automobilový průmysl směřuje?

Nemám křišťálovou kouli, ale další směřování automobilového průmyslu bude záviset na dalším geopolitickém vývoji, rozhodnutích a tlacích politiků na téma snižování emisí a schopnostech samotných automobilek přizpůsobovat se pružně aktuálním podmínkám. Nečeká nás lehké období, přesto věřím, že koncern VW a námi dvě zastoupené značky SEAT a CUPRA v tomto složitém prostředí obstojí a díky tomu posílíme naše pozice na trhu.

CUPRA
U nejprodávanějšího modelu CUPRA Formentor se dodací lhůty pohybují mezi 3-4 měsíci.

SEAT
Na nejžádanější vozy Arona i další modely značky si zákazník počká zhruba tři až čtyři měsíce.

SEAT S.A. je společnost s dvěma značkami: SEAT a CUPRA
- Vývojové a designové centrum SEAT S.A. pracuje na přípravě nových modelů, verzí a vylepšení pro značky SEAT a CUPRA a také pro další koncernové značky („Small BEV řada“)
- Značka SEAT je objemovou značkou s významným podílem na evropských trzích. Budoucnost značky spatřujeme v modelech s vysoce efektivními spalovacími a hybridními motory.
- Značka CUPRA s obrovským úspěchem cílí na segment mezi masovým a prémiovým trhem, oslovuje nové zákazníky, kteří hledají moderní a inovativní značku. Produktově se CUPRA se bude soustředit na budoucí vývoj a výrobu elektrických vozů.