Ruf jako takový byl založen Aloisem Rufem starším již v roce 1939, tehdy ještě coby dílna se servisem a následně i čerpací stanicí. Historie značky v podobě, jak ji známe, se ovšem začala psát až od roku 1960, kdy na scénu přišel syn zakladatele Alois Ruf mladší.

V dílně svého otce začal nadšenec do Porsche opravovat německé sporťáky a zanedlouho došlo na první úpravy. Vůbec poprvé vyjel Ruf se svým vlastním kompletním modelem v roce 1977.

Jednalo se o vyladěnou verzi přeplňovaného Porsche 930 (911 Turbo z let 1975 a 1989), vybavenou zvětšeným motorem o objemu 3,3 litru.

Čtěte také: Zázrak. Našel se ztracený Mustang z nejslavnější honičky, chátral na vrakovišti

V roce 1981 se Ruf dočkal zásadní změny postavení, neboť byl uznán jako samostatný výrobce a nikoliv pouze úpravce. Každý vůz Ruf totiž začíná svůj život jako holá karoserie bez panelů, koupená od Porsche.

Zbytek vozu ale vzniká prakticky od píky, což znamená originální VIN kód výrobce Ruf.

Jediná produkční 911 s V8

Kromě celých aut, dodává ale Ruf i tuningové díly a v neposlední řadě se postará o kompletní renovaci starších vozidel, ať už se jedná o Ruf nebo o Porsche.

V průběhu doby zapsal si navíc Ruf také několik prvenství.

Model RGT-8 z roku 2010 je třeba vůbec jedinou produkční 911, která kdy vyjela s vidlicovým osmiválcem pod kapotou. Tuto pohonnou jednotku Ruf vyvinul zcela sám, má objem 4,5 litru a výkon 542 koní (398 kW).

close Ruf CTR Yellowbird z roku 1987, který se na dlouhou dobu stal nejrychlejším sériovým autem na světě. info Zdroj: RUF Automobile zoom_in

Jeden z nejvýznačnějších vozů značky se objevil ještě o hodně dřív, a sice v roce 1987. Legendární CTR Yellowbird je opět založen na tehdejším Porsche 911 (911 Carrera 3.2) a pod zadní kapotou má plochý šestiválec s dvojicí turbodmychadel, který oficiálně podává výkon 469 koní (345 kW).

Žlutý pták byl nejrychlejším autem planety

Reálně to ale bylo okolo 500 koní (368 kW).

Auto s hmotností pouhých 1150 kilogramů vytáhlo maximální rychlost na 342 km/h a stalo se tak na poměrně dlouhou dobu nejrychlejším produkčním vozem planety.

Není divu, že právě CTR Yellowbird je model, ke kterému se Ruf aktuálně vrátil. Moderní reinkarnaci, inspirovanou původním vozem, představila německá značka na letošním ženevském autosalonu.

Čtěte také: Tohle jsou nejzajímavější supersporty z Ženevy. Některým je tisíc koní málo

Jedná se o impozantní vůz stojící na karbonovém šasi s tradičním vzduchem chlazeným šestiválcem se dvěma turby. Ten ale tentokrát dodává kolům rovnou 700 koní (515 kW) a 880 Nm.

Z nuly na sto by se mělo nové CTR rozjet za 3,5 sekundy a maximálka tentokrát překročí 360 km/h. Otázkou jenom zůstává, kdy se dostane novodobé CTR do prodeje a také kolik bude stát.

Ruf místo Porsche?

Na začátku článku jsem naklepnul jednu zajímavost, týkající se Rufu a videoher. Možná jste si povšimli, že v mnohých hrách na PC a konzole figuruje mezi značkami Ruf a Porsche nikoliv.

Tento stav trvá již od roku 2000, kdy vyšla pod taktovkou Electronic Arts hra Need For Speed: Porsche Unleashed. Právě od té doby totiž EA disponuje výhradní licencí na použití Porsche v počítačových hrách a kdokoliv chce ve své hře auta ze Stuttgartu, musí si zaplatit balík za postoupení licence.

Většina vydavatelů se ovšem rozhodla EA obejít a k tomu jim posloužil právě Ruf, se kterým jezdí hráči místo Porsche.

Tato situace však nebude mít dlouhého trvání, neboť podle jistých zdrojů smlouva mezi Porsche a Electronic Arts již brzy padne a Porsche se proto objeví ve všech nadcházejících závodních titulech.