Na adrese www.nissan.com se nachází zcela jednoduchá stránka v designu z devadesátých let, lemovaná přeškrtnutými logy automobilky a blikajícím nápisem „Nissan Motor’s Lawsuit Against Us“ (Žaloba Nissan Motors proti nám). Z dnešního pohledu jde vlastně o úsměvnou internetovou relikvii, za kterou se ukrývá jeden nehezký příběh.

Zmiňovaná adresa byla registrována v roce 1994, tedy za samého úsvitu internetu, pro společnost s názvem Nissan Computers. Tu vlastnil americký podnikatel původem z Izraele, nesoucí poměrně běžné židovské jméno Uzi Nissan. Uzi Nissan se do USA přestěhoval v roce 1980 a začal podnikat nejprve v oblasti autoservisu a prodeje dílů. Ovšem zhruba v polovině osmdesátých let se vrhl na maloobchod s počítači a využil velkého vzestupu tohoto trhu. V době, kdy ještě nikdo nevěděl, zda se internet pořádně uchytí, si potom registroval adresu www.nissan.com, kterou zcela běžně používal pro svoje podnikání.

Aston Martin Vanquish S.
Luxusní hotel nabízí k pokoji i Aston Martin. Levné to vážně není

Jenomže netrvalo dlouho, než si velká automobilka stejného jména uvědomila, že by se jí adresa tohoto znění vlastně hodila. V roce 1999 proto Nissan kontaktoval pana Nissana, aby s ním pohovořil o možnosti odkupu jeho domény. Uzi, jenž vybudoval svou malou firmu z ničeho, byl ale rezolutně rozhodnut, že jeho doména není na prodej. Při jednání si proto řekl nesmyslně vysokou částku 15 milionů dolarů, aby si byl jist, že ho Nissan nevyplatí.

Gigant usoudil, že má na adresu nárok

Japonská automobilka se ovšem rozhodla Uziho Nissana zažalovat. Žaloba o 10 milionů dolarů byla za poškození značky, nesolidní jednání a také za „doménový squatting“. Tak se říká situaci, kdy někdo registruje název velké značky jako doménu, a následně za ní požaduje nepřiměřenou sumu.

Uzi Nissan ale svou společnost vlastnil již řadu let a doménu opravdu používal k podnikatelským účelům, takže spor o doménový squatting samozřejmě vyhrál. Jenže automobilka se nevzdala a výsledkem byl vleklý spor  trvající celkem 8 let. V průběhu této doby musel Uzi Nissan přirozeně vyhledat pomoc mnoha právníků a odhaduje, že jej celý spor v průběhu doby stál přibližně 3 miliony dolarů (asi 60 milionů korun), které mu už nikdo nikdy nevrátí.

Hans Ledwinka a Tatra 87.
Konstruktéra Ledwinku vyštvali ze země komunisté. Tohle byste o něm měli vědět

Samozřejmě nemluvě o nevyčíslitelných škodách v osobním a pracovním životě. Soudní spor se stáními každý týden zabral podnikateli obrovskou spoustu času. Navíc jen málokdo si prý chtěl koupit počítač od někoho, kdo je zažalován obrovskou nadnárodní společností.

Uzi Nissan ale nakonec soud opravdu vyhrál, ale jedná se o značně neradostné vítězství. Doména www.nissan.com sice zůstala u původního majitele, ale stálo to velkou spoustu času, úsilí a peněz. Automobilka odešla s prázdnou a nezbylo jí než zaplatit vysoké soudní náklady. Ve výsledku lze tedy říci, že vítězem není nikdo.

Pozůstatkem celého osmiletého incidentu je jen archivní stránka, kterou ovšem navštíví měsíčně kolem půl milionu lidí. Zároveň se případ „Nissan versus Nissan“ zapsal do dějin jako jeden z největších a nejzásadnějších sporů týkající se internetové domény.