O titulu Světového auta roku rozhodovalo přes 100 porotců a jedná se o devatenáctý ročník ankety, která vyhlašuje celkem šest kategorií. Samotné vyhlášení proběhlo v New Yorku na mezinárodním autosalonu a asi málokoho překvapí, že výsledky opanovaly s jedinou výjimkou elektrická auta.

Světovým autem roku se podle ankety stává Hyundai Ioniq 6, který vedle hlavní kategorie bere také ocenění za Světové elektrické auto a Automobilový design roku. V hlavní kategorii se navíc jedná o v pořadí třetí výhru pro korejskou automobilku Hyundai, takž můžeme mluvit hned o dvojitém hattricku.

Na sestřih z vyhlášení ankety se můžete podívat zde:

| Video: Youtube

V hlavní kategorii porazil elektrický Ioniq 6 dva zbylé finalisty, kterými je BMW X1/iX1 a Kia Niro. V anketě o elektrické vozidlo stál proti BMW i7 a Lucidu Air, a v oblasti designu předčil nový Range Rover a opět i Lucid Air.

Lucid Air, model nového amerického výrobce elektromobilů Lucid Motors, si však spravil chuť alespoň v kategorii Světové luxusní auto. Zde zvítězil nad konkurencí v podobě BMW řady 7/i7 a Genesis G90. Pokud vám název automobilky Lucid Motors dosud nic neříká, pak vězte, že by se prémiové americké elektromobily měly brzy objevit i na našem trhu.

Kategorii Světového sportovního auta bral další elektromobil – tentokrát Kia EV6 GT. Ta předčila Toyotu GR Corollu a nové kupé Nissan Z (ani jeden z vozů se na náš trh nedodává).

A pro jediné vítězné auto, které není čistě elektrické, musíme do poslední kategorie Světové městské auto. Tady totiž porotci zvolili francouzský Citroën C3, a udělili mu více bodů než Volkswagenu Taigo a elektrickému městskému vozítku ORA Funky Cat, což je jeden z produktů čínské automobilky Great Wall Motor.