Nová vozidla jsou tento rok dílem žáků Střední školy automobilní Holice a Střední školy automobilní Ústí nad Orlicí. „Děti ve školách v tu chvíli dělají něco, co má smysl pro ně samotné, protože takzvaně neklepou nýtek do nekonečna, ale opravdu vyrobí něco, co slouží. I podle toho, co víme od jejich mistrů odborného výcviku, ti žáci díky tomu profesně přímo rostou před očima, objevují věci, které u tabule nevysvětlíte,“ uvedl Josef Kozel, krajský radní pro školství

Při slavnostním přebírání automobilů převzal klíčky ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák, který uvedl že nové tatrovky budou okamžitě nasazeny do zimní údržby na Hlinecku a Lanškrounsku. „Teplota se nám snižuje, sníh padá a v těchto zmíněných lokalitách kraje už sypače jezdí,“ informoval.

Stavba D3 mezi Třebonínem a Kaplicí-nádraží na podzim 2023 z ptačí perspektivy.
Jak roste na jihu Čech dálnice D3? Podívejte se na zatím poslední video z dronu

Projekt Tatra do škol probíhá v Pardubickém kraji už několik let a má jednoduchý princip. Automobilka Tatra dodá potřebné díly a studenti středních škol se pod dohledem odborníků učí sestavovat nákladní vozidla. Tyto vozy projdou následně kontrolou a homologací, aby mohly bezpečně vyrazit na silnice. Každý vůz je také vybaven potřebnými doplňky, jako jsou sypačová nástavba, radlice, upínací deska, podmetací řetězy, světelná rampa a energetické vývody pro pohon sypače.

Zisk cenné praxe

Pardubický kraj tímto způsobem nejen obnovuje svůj vozový park, ale také umožňuje žákům středních škol získat cennou praxi v oboru.

„Myslím si, že je to pro ně a pro jejich budoucí profesi nesmírně důležité a na tento projekt budou skutečně hodně dlouho vzpomínat. Když navíc jdeme touto cestou, kdy spojíme nákup aut s umožněním praxe našim studentům, tak se daleko lépe prosazují peníze na nové vozy v rámci samosprávy,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš.