Výkon až 500 koní budou moci krátkodobě letos ve svých závodních vozech Ford, Toyota a Hyundai využívat jezdci továrních i soukromých týmů. Stane se tak díky nasazení hybridní pohonné jednotky. Jako první vzhled svého "ostrého" vozu představila korejská automobilka Hyundai. Auto je zbrusu nové a vychází nikoli z třídveřové verze Coupé jako dosud, ale z pětidveřového modelu i20 N.

Auto si ze všech úhlů můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

V útrobách speciálů se bude od letošní sezóny kromě klasické přeplňované "šestnáctistovky" skrývat také elektromotor s výkonem 136 koňských sil. Tento agregát všem týmům v jednotném provedení dodá rakouská firma Kreisel Electric. 

Kromě elektromotoru je samozřejmě součástí pohonného systém vysokonapěťová baterie, do které se bude ukládat rekuperační energie získaná při brzdění. Aby jezdec mohl využít přídavné "elektrické koně", nebude muset aktivovat žádný speciální režim nebo mačkat nějaké tlačítko. Postačí mu pouze klasický tlak na akcelerační pedál. Ovšem těch 136 koní navíc bude aktivních vždy jen na omezený třísekundový časový úsek.

Speciály budou letos cca o 70 kilogramů těžší než dosud, což je samozřejmě důsledek montáže baterie s kapacitou 3,9 kWh i elektromotoru. Ta zavinila i nutnost přebudování ochranného rámu. Sama baterie je pak uložena v pouzdře, které odolá i sebetěžší havárii. V servisních zónách ji navíc bude možné dobíjet také z externího zdroje.

Vozy WRC budou mít i nadále poháněna všechna čtyři kola. Zatímco pohonný systém bude tedy letos i v dalších sezónách komplikovanější, některé jiné komponenty se zjednoduší.

Například již nebude povolené chlazení brzd pomocí kapaliny a upraví se mnoho dílů podvozku. Vozy WRC již nebudou disponovat tak velkými zdvihy tlumičů jako do nynějška.

Hyundai i20 N WRC Hybrid Rally Car, se stejně jako vozy konkurenčních týmů poprvé veřejnosti představí během Rally Monte Carlo, která začíná 20. ledna. Za volanty budou Thierry Neuville a Ott Tänak jako jezdci na plný úvazek, zatímco Dani Sordo a Oliver Solberg se podělí o třetí vůz.