Současné vedení automobilky Tatra může zase šířit dobré zprávy. Zatímco celý automobilový průmysl letos vykazuje pokles produkce, tato třetí nejstarší automobilka světa zaznamenává v letošním roce růst.

Právě v těchto dnech firma dokončuje příjem objednávek pro zbytek roku. "V tuto chvíli předpokládáme, že vyrobíme přibližně 1200 automobilů, což je zhruba stejně jako v loňském roce," uvedl pro Deník a Automix.cz generální ředitel Tatra Trucks Pavel Lazar. Potěšitelné podle něho je, že firmu prakticky nezasáhla současná epidemie nového typu koronaviru. "Výroba se nezastavila ani na jediný den," uvedl.

Již 170 let se v Kopřivnici vyrábí dopravní prostředky
Již 170 let se v Kopřivnici vyrábějí dopravní prostředky. Znáte současné Tatry?

Podle něho jsou i vyhlídky na další období slibné. Například se připravuje montáž vozidel Tatra v Brazílii. Pokračuje rovněž vývoj nových a vylepšených produktů. Například brzy by měla Tatra představit inovovaný vůz 810 Tactic s vlastní kabinou. Nyní totiž tuto část vozu Tatra nakupuje od Renaultu. Stále se pracuje také na modernizaci osvědčeného tatrováckého vzduchem chlazeného motoru. Originální motor Tatra se sice nyní montuje jen asi do čtvrtiny z celkového počtu vyráběných vozidel, ale na některých trzích je o něj stále velký zájem.

"Dobrou zprávou pro zákazníky by mělo být podle něho rovněž to, že se pracuje na vylepšení servisních služeb a dodávek náhradních dílů. Chceme, aby naši odběratelé mohlí mít kontakt s Tatrou po celých 24 hodin. Máme je totiž prakticky po celém světě a velkou část nemusí zajímat, že v Kopřivnici je v době, kdy oni potřebují nějaký náhradní díl, je zrovna hluboká noc," vysvětlil Pavel Lazar. 

Každý den pět aut

 V současné době se denně v montážní hale v areálu Tatra smontuje asi pět kusů vozidel, přičemž prakticky každý z nich je originál. "Například rozvor jsme schopni uzpůsobit požadavkům zákazníka," vysvětlil manažer Vladimír Sokolovský. To tedy znamená, že Tatra prodává automobily s pohonem 4x4 ale i 12x12. "Zatím největším vozidlem pro jednu těžařskou společnost byla Tatra 16x8," sdělil.

Tatra 613-K měla veřejnou premiéru před 35 lety
Tatra 613 kabriolet sloužila jen špičkám komunistické moci. Vznikla před 35 lety

Výrobní hala se dělí na tři části. V jedné z nich se připravují podvozky, ve druhé kabiny, rámy a motory a ve třetí probíhá finální montáž. Zde současně vznikají vozy určené pro civilní i vojenský sektor.

Pancéřované kabiny pro speciální vojenské automobily se do montážní haly dovážejí z jiné části areálu, v němž sídlí společnost Tatra Defence Vehicle. "Letos dokončíme kompletní zakázku transportérů Pandur, ale současně jsme v náběhu výroby nového typu vojenského speciálu Titus," uvedl generální ředitel TDV Tomáš Mohapl.

Dobový snímek Tatry 77
Nárazník vymyslela Tatra, pásy Volvo. Víte, komu patří automobilová prvenství?

Právě nyní se v hale dokončuje první kus pro funkční zkoušky, další exemplář čeká neblahý osud při zkouškách odolnosti vůči výbuchům munice. Ten je samozřejmě nepojízdný, například místo motoru je pouze železo o stejné hmotnosti jako bude mít pohonný agregát. Tyto zkoušky se uskuteční v říjnu a pokud dopadnou dobře, postoupí projekt do další fáze.

Kromě toho zde vyrábějí zmíněné pancéřované kabiny. Konkrétně třeba pro Tatry 810 musí ještě letos vyrobit 34 kusů takzvaně zodolněných kabin. Zde se patřičným způsobem upraví a na čelní straně se samozřejmě místo typického francouzského diamantu objeví kulaté tatrovácké logo.