S výrobou vozidel, které pak vyrážely hasit požáry, začala kopřivnická automobilka v roce 1909. Informuje o tom na panelech výstavy o svých hasičských vozech ve firemnímu muzeu nákladních vozů ve svém sídelním městě.

Na řadu typů vyrobených hasičských Tater se můžete podívat do naší fotogalerie.

Exemplář, který vznikl v roce 1910, je na výstavě také k vidění. Vyrobeny byly dva kusy, přičemž jeden z nich sloužil podnikovým hasičům a druhý putoval po nejrůznějších výstavách a propagačních akcích.

Tehdy ještě automobilka nenesla jméno slovenského pohoří, má tedy ve svých datech uvedeno označení NW typ K. Poháněl ho čtyřválec se zdvihovým objemem bezmála pěti litrů. Byl schopen vyprodukovat výkon třiceti koňských sil. Zajímavostí je, že na rozdíl od řady konkurenčních produktů, které měly čerpadlo umístěné vpředu, ho má NW typ K v zadní části.

Naopak supermoderní hasičský speciál Titan představuje toto video:

| Video: Youtube

V průběhu následujících desetiletí v Kopřivnici buď přímo upravovali jednotlivé typy vyráběných strojů na hasičské speciály, nebo dodávali podvozky k patřičným nástavbám do některé ze specializovaných firem. V Česku existovaly v období během první republiky tři renomované firmy - Hrček&Neugebauer, Stratílek a HZ Smekal.

Tyto podniky byly po roce 1948 znárodněny a nově se sjednotily do podniku jménem Továrna hasicích zařízení (THZ). V roce 1962 pak se tento subjekt sloučil s vysokomýtskou Karosou. 

Všichni známe především velké cisterny, které byly a dodnes jsou v hasičských zbrojnicích po celé republice. Vůbec nejrozšířenější hasičská nástavba má označení CAS 32 a vyráběla ji Karosa. V průběhu let se montovala jak na podvozky Tater 138 a 148.

Ve zbrojnicích jsou i Tatry 805

Ty byly schopny dopravovat k ohni šest tisíc litrů vody a šest set litrů pěnidla. Typ 815, který přišel v osmdesátých letech, už vozil 8200 litrů vody a 800 litrů pěnidla. Kapacita se pak dále navyšovala. Například v roce 2009 Tatra představila hasičský podvozek pro cisternu s 9000 litry vody a 500 litry pěnidla. 

Ještě větší požáry byla schopná již v sedmdesátých letech zvládat osmikolová Tatra 813 CAS 55 s výbavou od rakouské firmy Rosenbauer. Do cisterny šlo naplnit 12 000 litrů vody a 6 000 litrů pěnidla.

Tyto hodnoty překonává až model postavený na podvozku modelu Tatra 815-7 Force s pěti nápravami. Z nich není řiditelná pouze prostřední - třetí. Tento vůz pohání agregát s výkonem 600 koňských sil. Model má příznačné označení Rybník, neboť jeho cisterna pojme celých 21 tisíc litrů hasiva.

Hasiči samozřejmě kromě cisteren využívají i další speciály s podvozky od Tater. Například nejvyšší vysokozdvižné plošiny a žebříky zvládnou dopravit hasiče až do výšky 54 metrů. 

Samostatnou skupinou mezi hasičskými speciály Tatry jsou malé skříně a cisterny. Na počátku jejich historie byl model Tatra 805 ve skříňovém provedení. V ní jezdilo k zásahům sedm hasičů s potřebným vybavením. Dovnitř se vešlo i čerpadlo.

Po určitém mezidobí, kdy malé hasičské speciály vznikaly z Avií, případně z Liazů, se Tatra vrátila do hry s modelem 815-2 4x4. Nyní je nazvaný Terra. Má prodlouženou kabinu, v jejíž druhé řadě sedaček se přepravují čtyři členové družstva. Čtyřdveřová kabina se může umisťovat jak na dvou, tak i třínápravové podvozky.

Zejména pro zásahy ve specifických podmínkách jsou určeny specializované verze. Třeba Titan je určený pro zásahy v hořících muničních skladech či petrochemických továrnách. Kvůli tomu má také pancéřovanou kabinu.