Zákazníkům v různých segmentech dodala 1326 automobilů, což je více než v letech předchozích. „Tento počet je potvrzením trendu postupného zvětšování objemu produkce. Pro letošní rok Tatra Trucks plánuje další navýšení výroby, pokud se záměr zdaří, dostane se na rekordní čísla v novodobé historii,“ poznamenal Andrej Čírtek.

Tiskový mluvčí doplnil, že Tatra Trucks dlouhodobě rozvíjí svou produkci pro všechna odvětví, kde se uplatňují plněpohonné střední a těžké nákladní automobily, a to pro civilní i obranný sektor. Největší část z celkem 1326 dodaných nákladních automobilů za minulý rok putovala na tuzemský trh. Necelou polovinu z celkové produkce tvořila vozidla pro civilní segmenty, jako jsou stavebnictví, těžební průmysl, komunální služby, zemědělství a podobně, a také pro zákazníky v oblasti hasičských a záchranných složek.

Tatry 805 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda
Historie nákladních expedičních vozů Tatra: Nejčastěji se využíval typ 815

Mírně převážila produkce nákladních vozů pro obranný segment, především vzhledem k mezinárodní bezpečnostní situaci a potřebám české armády. Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Tatra Trucks Pavel Lazar uvedl, že k největším zakázkám v loňském roce patřily ty, jež spadají do obranného a záchranářského sektoru. „Šlo hlavně o logistická vozidla na přepravu nákladů a osob pro českou a belgickou armádu, ale také například hasičské speciály pro německý trh,“ upřesnil Pavel Lazar.

Průlomový projekt

Tatra Trucks v minulém roce začala ve spolupráci se společností DAF Trucks a dalším kopřivnickým podnikem Tatra Defence Vehicle (TDV) dodávat automobily v rámci objednávky na téměř 900 logistických vozidel pro belgickou armádu. Belgická zakázka představuje pro Tatra Trucks i TDV průlomový projekt - je to poprvé, kdy se v tak velkém měřítku její výrobky prosadily na území západoevropských členů NATO, kde je silná konkurence místních výrobců.

V druhé polovině roku 2022 automobilka měla rovněž velmi důležité objednávky na téměř tři stovky přepravních automobilů Tatra pro českou armádu, které Ministerstvo obrany ČR objednalo prostřednictvím urgentního způsobu zadání v souvislosti se zhoršenou bezpečností situací. Významné z hlediska pronikání na západoevropské trhy jsou i zakázky na hasičské speciály určené pro Německo.

Unikátní vůz je v originálním stavu součástí expozice Muzea nákladních vozů Tatra v Kopřivnici
Také Tatra nabízela tříkolku: Typ 49 již ovšem skoro upadl v zapomnění

V minulém roce automobilka splnila dodávku 46 hasičských vozidel Tatra s nástavbami od českého výrobce THT Polička pro hasičské jednotky spolkové země Braniborsko. Loni také zahájila ve spolupráci s firmou Rosenbauer výrobu 77 hasičských automobilů Tatra pro německý Bundeswehr. Dodávky těchto vozidel budou pokračovat i letos.