1. Caterham Seven

Caterham Seven 270.Zdroj: Caterham

Celých šedesát let už britský Caterham vyrábí model Seven, na který kdysi koupil práva od Lotusu. Dvoumístný sporťák s trubkovým rámem je brán jako esence řidičského vozu, mimo jiné i kvůli extrémně nízké hmotnosti, která činí něco kolem 500 kilogramů. Aby také ne, když se právě kolem nízké váhy točí celá filozofie značky.

Čtěte také: OBRAZEM: Legendární auta východního bloku ožívají. Jak by asi vypadala dnes?

Nových Caterhamů je k mání celá řada. Nabídka začíná u retro klasiky Seven 160 o výkonu 80 koní (číselné označení vždy značí počet koní na tunu hmotnosti) a končí u extrémního závodního speciálu Seven 620R. Dodnes je dokonce možné objednat si některé modely „v krabici" a postavit si je doma svépomocí.

2. Mercedes Benz třídy G

Mercedes-Benz G 350 d Professional.Zdroj: Mercedes-Benz

„Géčko" od Mercedesu se od roku 1979 stalo naprostou legendou mezi terénními auty. Samozřejmě, že se za necelých 40 let změnilo skutečně mnohé, ovšem pravdou je, že třída G zůstává vzhledem stále věrná svému originálu. Vedle toho zůstává stále stejně schopná a funkční.

Čtěte také: Škoda prý chystá sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Je nicméně až s podivem, jaký rozsah výbav a motorizací lze v současnosti do stejného základu objednat. V nabídce se na jedné straně nachází účelová a jednoduše vybavená verze Professional, osazená vznětovým šestiválcem a spoustou funkčních doplňků. Právě ta má asi originálu nejbliž - i díky vyloženě retro interiéru.

Na straně druhé jsou tu ale honosné a téměř opulentní AMG varianty, vybavené v nejvyšší formě dokonce dvanáctiválci o výkonu 630 koní (463 kW).

3. Morgan 4/4

Morgan 4/4.Zdroj: Morgan

Britský Morgan zůstává věrný svému zaměření již přes sto let a vyberete-li nějaký roadster z edice Classic, můžete si být naprosto jisti, že nic „otravně nového" rozhodně nedostanete. Do našeho výběru jsme však z celé modelové řady zkrátka museli zvolit právě 4/4 a to ze zcela jednoduchého důvodu. Právě tento vůz je totiž v Guinessově knize rekordů zapsán jako nejdéle vyráběný automobil na světě.

Věřte tomu nebo ne, ale Morgan 4/4 byl poprvé k zakoupení již v roce 1936 a dodnes vypadá pořád velmi podobně, jako kdysi. Jen pod jeho kapotou došlo k určitým změnám. Nachází se zde totiž relativně moderní motor Ford Sigma o objemu 1,6 litru s výkonem 110 koní (82 kW).

4. Morgan 3 Wheeler

Morgan 3-Wheeler.Zdroj: Morgan

I třetí vůz v pořadí náleží k tradiční britské automobilce, ovšem tentokrát se jedná o velmi ulítlou záležitost, která navázala na historické tradice v roce 2012. Řeč je o tříkolce 3 Wheeler, jejíž trup připomíná druhoválečnou stíhačku a jejíž úzká přední kola s klasickým výpletem se rozbíhají daleko do šířky.

Čtěte také: Porsche už vyrobilo milion 911. Tyhle zajímavosti o ikonickém sporťáku znáte?

Velkou specialitou 3 Wheeleru je také motor. Vzduchem chlazený vidlicový dvouválec z dílny amerického výrobce S&S je příčně uložen na samotné přídi, má objem dva litry a nabízí pěkných 117 koní (86 kW). Na auto s hmotností lehce přes 500 kilogramů to vůbec není špatný výkon.

5. Toyota Land Cruiser J70

Toyota Land Cruiser J70.Zdroj: Toyota

Toyota Land Cruiser patří mezi klasiky japonské značky. Už od šedesátých let je ovšem modelová řada směřována do dvou naprosto rozdílných směrů a Land Cruiser můžete pořídit buď jako komfortní SUV, nebo jako off-road pracanta. A právě řada off-road modelů se v roce 1984 zastavila u generace J70, která se dodnes vyrábí prakticky beze změn.

Land Cruiser sedmdesátkové řady je pravověrným off-roadem s tuhými nápravami a žebřinovým rámem, což poskytuje příležitost k mnoha úpravám a variantám. Přímo od Toyoty můžete dostat různé karosářské verze s různými motorizacemi, ovšem zapátráte-li v nabídce různých úpravců, není výjimkou ani šestikolka s pohonem všech kol.