První produkční létající auto nabízí holandská společnosti PAL-V, jež na něm údajně pracovala dlouhých 15 let.

Stroj, který vypadá spíše jako lehká helikoptéra, firma nazvala Liberty. Přestože výrobce už přijímá objednávky, první dokončené kusy mají zákazníkům dorazit až na konci roku 2018.

PAL-V Liberty je vlastně tříkolka s uzavřeným kokpitem, u níž se dvě vrtule a zadní ocas s křídly sklápějí a vyklápějí podle potřeby.

Čtěte také: VIDEO: Létající motorka? V Americe už testují prototyp

O vzlétnutí i pohyb na zemi se stará motor o výkonu 100 koní (73 kW). Po silnici stroj dokáže jet rychlostí až 160 km/h, ve vzduchu 170 km/h a pohonné jednotce stačí klasický benzin. Dosažitelná letová výška činí 3500 metrů.

Dovnitř se vejdou dva lidé a změna ze silničního na letový provoz trvá přibližně 5 až 10 minut. Tady už však začínají ony problémy s každodenním provozem.

Liberty totiž potřebuje ke vzlétnutí 180 metrů dlouhou ranvej, k jeho používání musíte vlastnit alespoň určitý druh pilotní licence a dost možná největším problémem bude cena.

Čtěte také: Od kamaráda si půjčil vzácné Lamborghini. Skončilo to totálkou

Tenhle zvláštní stroj je totiž hodně drahá hračka. Základní verze vyjde na v přepočtu 10 milionů korun. Společnost pak chce prodávat ještě limitovanou speciální verzi pro opravdové fajnšmekry za 15 milionu korun.

Za tyto peníze už není problém sehnat lehké letadlo či opravdovou helikoptéru. A k tomu si koupit nějaké hezké auto.

Zdroj: Youtube