Žádná křídla se složitými mechanismy pro jejich rozkládání a skládání, nýbrž kola a vrtule v jednom. To je princip létajícího automobilu-dronu, který si nechala patentovat největší asijská automobilka Toyota.

Dopravní prostředek budoucnosti má pohon buď na baterie nebo vodíkové palivové články. Pracovníci amerického vývojového centra Toyota Engeneering and Manufacturing North America si zaregistrovali patent s názvem "Vůz s dvojím režimem provozu". Obsahuje popis vozidla, jeho kol a metodu přechodu z pozemního na vzdušný režim.

Kola mají unikátní zavěšení. Jsou upevněná na dlouhých vahadlech a ve vertikální pozici slouží klasicky jako u běžného automobilu. Ovšem, je možno je překlopit do horizontální polohy. V tom případě vystupují mimo obrys a karosérie a z nich se vysunou vrtule. Jejich zásluhou se pak létající auto dostane do vzduchu.

Toyota plánuje sportovní verzi modelu Corolla

Jsou to tedy kola a vrtule v jednom. Energii pro jejich roztáčení samostatné elektromotry napájené buď baterií, generátorem s plynovou turbínou nebo vodíkovým palivovým článkem. Nevylučují se ani jiná řešení.

Další zajímavostí je, že v režimu "auto" nebude mít řidič k dispozici klasické řízení. Zatáčet se bude pomocí změny otáčkové rychlosti levých nebo pravých kol. Tedy podobně jako je tomu u stavebních strojů nebo vojenských obrněných vozidel.

Toyota zatím neprozradila, zda takový stroj někdy opravdu bude vyrábět a pokud ano, tak kdy se tak stane.