Většina zákazníků britské super luxusní značky Rolls-Royce si volí ke svému autu zakázkovou výrobu detailů. To je případ i jedné objednávky z Česka. Ta je unikátní tím, že budoucí majitel chtěl vzdát hold pilotům z druhé světové války. A to hned několika poměrně nákladnými detaily.

Auto má šedý lak doplněný o ručně malovanou černou linku zvanou Coachline. Barvy odkazují na stíhací letoun Spitfire, který byl součástí perutí RAF. V kabině je pak použitá žlutá kůže Golden Sand, kteáý má opět barvou odkazovat na tento válečný stroj. Opěrky hlavy sedadel vpředu mají vyšitý znak 313. letky, zadní sedadla dostala znak 312. letky.

Rolls-Royce Silver Shadow Mulliner Park Ward, který patřil Muhammadovi Alimu
Rolls-Royce, který patřil Muhammadovi Alimu, našel kupce za 3,4 milionu

Interiér je navíc ozdobený nelakovaným dýhovaným obložením interiéru dveří zvaným Mimosa Negra. Další gravírované ozdoby odkazují dle tiskové zprávy českého zastoupení Rolls-Royce na základní hodnoty a motivy letců. Na dveřích řidiče je umístěna plaketa, která nese moto 313. perutě: Jeden jestřáb mnoho vran rozhání. U spolujezdce pak najdeme plaketu s nápisem: Non Multi Sed Multa (Ne mnozí, ale mnoho, čímž je myšleno: Ne mnoho mužů, nýbrž mnoho činů). To je heslo 312. letky.

Nejvíce práce ale asi stála výšivka leteckého motoru Rolls-Royce Merlin, který používaly stíhací letadla Spitfire i Hawker Hurricane. Předlohou pro tento motiv byly původní technické výkresy letadel.

Rolls-Royce Silver Shadow Mulliner Park Ward, který patřil Muhammadovi Alimu
Rolls-Royce, který patřil Muhammadovi Alimu, našel kupce za 3,4 milionu

Tisková zpráva Rolls-Royce mlčí o jménu klienta i o tom, kolik za daný vůz utratil. Diskrétnost je ale pro tuto britskou značku samozřejmostí. Vzhledem k tomu, že kabriolet Rolls-Royce Dawn vyjde na částku okolo 10 milionů korun bez úprav a zakázková výroba na tomto modelu byla očividně nákladná, dá se předpokládat, že jde o opravdu zapáleného fanouška československých leteckých hrdinů.