S nejstarším strojem ekypy přijel Petr Žůrek ze Světlé nad Sázavou.
„Je to ročník 1962, před lety se mi ho podařilo koupit,“ řekl úvodem.
Po koupi jak už bývá tradicí následovala rekonstrukce.
„Bylo tam poměrně hodně úprav, které se mi nelíbily, takže jsem se postupem času snažil všechno dát do stavu, jaký měl ten Velorex původně,“ svěřil se dále Petr Žůrek s tím, že tříkolový Velorex nebyl jediný, který si pro potěšení zrestauroval.
Účastníci Velorex čundru 2024 v Litvínově:
Uvedl do pojízdného stavu také čtyřkolku
Vlastní také modernější čtyřkolovou variantu tohoto vozítka, ovšem u té musel udělat generální opravu, protože když ji v Itálii kupoval, tak to byl vlastně úplný šrot na odpis. Nakonec po více jak roční usilovné práci, kterou zdrželo čekání na plachty, vozítko uvedl do pojízdného stavu.
Účastníci Velorex čundru 2024 si prohlédli litvínovské auto retro muzeum a po plodné diskusi po asi hodinové zastávce vyrazili do Dubí na Teplicku. Litvínov byl v plánu šestého dne jízdy, kdy účastníci jely okruh Dubí – Horní Jiřetín – Chomutov – Most - Litvínov – Duchcov - Dubí.
Návštěva Jezeří nebo Severky ze seriálu Most!
V Horním Jiřetíně skupina motoristů navštívila zámek Jezeří, v Mostě restauraci Severka z proslulého seriálu Most! V Chomutově železniční depozitář Národního technického muzea.
Za majitelem rekordní tříkolky
Dnes ( ve čtvrtek 29. 8.) má výprava na pořadu dne návštěvu nejvyšší rozhledny v ČR v Ledvicích a zastaví se také u Zdeňka Černého v Kostomlatech pod Milešovkou, majitele rekordní vytrvalostní tříkolky v dvanáctihodinové jízdě. V programu je i obec Černouček, bydliště prezidenta Petra Pavla. Na konci den je jsou vplánu Panenské Břežany s prohlídkou muzea Avia.
Na cestě do cíle
V pátek se jede „domů“ přes Lhotku u Mělníka, se zastávkou na oběd v Kokořínském dole v restauraci U Báby Šubrový, kde je na zdi obraz s Velorexem. Dále pak přes Jizerní Vtelno s návštěvou muzeu windsurfingu, vyhlídky v Kolíně a dojezd do Týnce nad Vltavou.
Každý rok za krásami vlasti
Velorex čundr putovním setkáním majitelů vozítek Velorex, kteří v koloně brázdí krásy naší vlasti, rozdávají radost a užívají si jízdy veteránem. Letošní, už již 28. ročník probíhá už od pátku 23. srpna do pátku 30. srpna na severu Čech a má název Za záchranou ropáků.
Nahrává se anketa ...
Start byl v Týnci nad Vltavou a ve stejném městě jízda za poznáním také skončí. V průběhu osmi dní ujedou majitelé populárních tříkolek odhadem 900 kilometrů.
Jediné homologované vozidlo s plátěnou karoserií na světě
Velorex je původně tříkolové vozítko s trubkovým rámem potaženým koženkou. Jedná se o jediné homologované vozidlo s plátěnou karoserií na světě. Jeho konstruktéry jsou bratři Stránští, František (1914–1954) a Mojmír (1924–2011[2]). Velorex se původně vyráběl jako malosériová výroba bratrů Stránských, později po znárodnění ve velodružstvu Solnice jako vozítko pro invalidy. Po ukončení výroby tříkolových Velorexů, vyrobeno bylo 15 300 kusů, byly vyráběny ještě čtyřkolové Velorexy, 1 380 kusů. Slávy svých tříkolových předchůdců však nedosáhly. Až do konce druhého tisíciletí k řízení Velorexu stačilo mít řidičský průkaz skupiny A na motocykl. V současné době je nutné mít řidičský průkaz skupiny A1 (motocykl od 16 let). Velorexy je možné najít po celé Evropě, několik jich jezdí i v Asii, v Americe a jeden dokonce v Austrálii. Nejslavnější z trojkolových Velorexů si zahrál ve filmu Vrchní, prchni!, ve kterém jej řídil Josef Abrhám. Ve 3. díle seriálu Dobrá Voda Velorex řídila Jiřina Bohdalová. V povídkovém cyklu Hvězdy nad Syslím údolím si Velorex vydatně zahrál po boku Josefa Dvořáka a Zuzany Bydžovské. Velorex se objevil také v nizozemském filmu Momentky (anglicky Snapshots) a nebo v britském pořadu Top Gear. Čtyřkolový Velorex si zahrál ve filmu Ať žijí duchové.
Velorexu se v tehdejším Československu přezdívalo například hadrák, hadraplán, hadrolet, ale také husí stehno, montgomerák, velouš, chroust, netopýr, pytel na mrzáky, splašené trubky či prchající stan.