Trasa dlouhá téměř 230 kilometrů vedla z Jindřichova Hradce přes Černovice a Pacov do Humpolce. Jak uvedl hlavní organizátor Pavel Kacerovský z ČK motorsport, odtud se posádky po obědové pauze vrací přes Pelhřimov, Počátky, Kamenici nad Lipou a Žirovnici do centra rallye.

Prohlédněte si veterány na náměstí v Humpolci:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Na trase závodníci plní dané úkoly, například test přesnosti na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Úkolem účastníků bylo projet vytyčeným úsekem kolem kašny podle stanoveného rychlostního průměru a získat co nejméně trestných bodů.

Ke stálým účastníkům setkání veteránů patří také Vladimír Lošek z Českých Budějovic ve svém nablýskaném voze Triumph z roku 1960 z Kalifornie. „Mám ho asi od devadesátých let, veteránských jízd se účastním čtyři roky,“ prozradil Vladimír Lošek s tím, že Spring Classic je pro něj společenská událost, kde se potkávají lidé se stejnou krevní skupinou.

Hyundai Ioniq 5 N v přípravách na Pikes Peak
Hyundai míří na nejšílenější vrchařský závod světa. S elektromobilem Ioniq 5 N

A co ho na starých autech tak láká? „Tohle auto ještě nemá ty všelijaké vymoženosti, jako posilovače řízení, takže řidič musí s takovým vozem opravdu umět jezdit. Tohle auto prověří, co ve vás je,“ zdůrazní Vladimír Lošek.

Stejný nároz má i Ivan Janeček také z Českých Budějovic. Nablýskaného Saaba si Janečkovi koupili v Tuzexu koncem šedesátých let. „Jízda v tomhle autě je pro mě zábava,“ usmál se Ivan Janeček.

Zě za volantem historického auta může sedět mladá žena přesvědčila všechny přítomné Lucie Joklová z Humpolce. "Nejsem účastník závodů, ale přijela jsem podpořit kolegy, co mají rádi historická auta,“ vysvětluje Lucie Joklová, která přijela v nádherném černém voze Praga Picollo z roku 1932.

Se žlutým lakem vypadá nová Toyota Prius skoro jako sportovní auto
Test Toyoty Prius: Japonský šetřílek po letech dorostl do krásy. A dobře jezdí

Auto se v jejich rodině dědí. Její dědeček František Jokl založil v Humpolci klub veteránů. „Řídit tak staré auto je samozřejmě těžší než to moderní. Jezdí se s meziplynem a musíte to umět,“ dodává žena.