Místem zajímavého experimentu byl městský okruh v Římě v rámci podniku Formule E. Společnost Roborace, která stojí za nápadem závodů autonomních vozů, sem přivezla svůj vývojový autonomní závoďák, který lze ovšem stále ovládat i pomocí řidiče v kokpitu.

Takzvaný DevBot je plně elektrický vůz připomínající auta třídy Le Mans prototypů, používající čtveřici elektromotorů o celkovém výkonu 550 koní (404 kW). Jeho autonomní systém je pak speciálně upravován dle trati, na které bude závodit.

Logo Volva se vzpínajícím se losem od Davea Bartona.
Vzpínající se los možná skončí. Tvůrce vtipného loga má zákaz, nikoli od Ferrari

Profesionální pilot a hlavně drifter Ryan Tuerck pak měl za úkol zajet co nejrychlejší referenční čas, kterému se následně systém vozu snažil v autonomním režimu co nejvíce přiblížit. Avšak už samozřejmě bez Tuercka za volantem.

Inženýři Roborace chtěli tedy dokázat, že jejich technologie už je schopná vyrovnat se schopnostem profesionálního řidiče.

Nejrychlejší chata na světě.
Britský „chalupář" má nový rekord. Se svou motorizovanou kůlnou zvládl 162 km/h

Jak se ale ukázalo, jedničky a nuly mají v případě DevBota ještě hodně mezer. Přestože není Tuerck klasickým okruhovým pilotem a skoro celou kariéru věnoval driftingu, i jeho čistá jízda na městském okruhu byla o mnoho rychlejší než pokus autonomního systému.

Tuerckův nejlepší čas byl 1:51,8 vteřiny, zatímco DevBot neměl na víc než 2:18,4 vteřiny. Vypadá to tedy, že profesionální piloti se zatím o své živobytí bát nemusí. Na celý experiment se podívejte níže.

Zdroj: Youtube