Na samotném začátku vidíme dva nárazy dvou různých aut. Zatímco v jednom autě vystřelí airbag a figurína do něj spadne jako do peřinky, v druhém autě airbag nevystřelí a figurína se omlátí o volant a palubní desku, což by v reálném světě znamenalo smrtelná zranění.

Bohužel celý problém nespočívá ani zdaleka v airbagu, ale v konstrukci samotného auta. Oním vozem bez airbagu je totiž levný a zastaralý pick-up Proton Jumbuck, vyráběný v Malajsii. Jak je vidět na záběrech zevnitř i zvenku, vozu se zcela zhroutila celá kabina.

Přední A sloupek se zlomil, dveře kompletně "vyběhly" ven z rámu a na to konto se celá palubní deska vydala „naproti" řidiči. V takovém případě už by airbag naprosto ničemu nepomohl.

Před nehodou Richard Hammond ztratil nad autem kontrolu.
Teď umřu... Richard Hammond se konečně vyjádřil k nehodě, co přesně se stalo?

Na druhou stranu v dalších záběrech vidíme auta moderní konstrukce, vybavená pořádnými deformačními zónami. Jejich kabina zůstává naprosto celistvá, A sloupky se nelámou a dokonce i při čelním nárazu rychlostí 60 km/h lze zpravidla bez problému otevřít dveře. Airbag tady pochopitelně zabrání poranění hlavy a krční páteře, nicméně největší podíl na bezpečnosti má samotná konstrukce auta, která nedovolí deformaci prostoru pro posádku.

Takže jaké plyne z celého videa ponaučení? Airbag je sice velmi dobrá věc, nicméně sám o sobě příliš nezmůže, pokud nezafunguje konstrukce auta jako celku. Zcela správně zní každopádně poučka na samotném konci videa, která říká: „Vždy si kupujte nejbezpečnější auto, jaké si můžete dovolit."

Zdroj: Youtube