Redaktoři YouTube kanálu CarWow se rozhodli vytvořit opravdový test Davida a Goliáše. Proti sobě postavili Dacii Logan MCV, která v Británii vyjde na přibližně 9 tisíc liber (asi 261 900 korun), a Mercedes-AMG E63 S Combi s cenou okolo 90 tisíc liber (asi 2 619 000 korun).

Otázkou bylo, jestli je schopnostmi Mercedes opravdu 10x lepší, tak jak to nasvědčuje jeho desetinásobná cena vůči levné Dacii. Už jen na papíře má samozřejmě Mercedes navrch se svým čtyřlitrovým dvakrát přeplňovaným osmiválcem o výkonu 612 koní (450 kW), zatímco Dacia pod kapotou skrývá čtyřválcový turbodiesel o objemu 1,5 litru a výkonu 90 koní (66 kW).

Ke srovnání dvou kombi bylo připraveno hned několik zkoušek.

Tesla Model X.
Mercedes si kvůli „výzkumu" půjčil Teslu Model X. Vrátil ji v dezolátním stavu

Jak se dalo čekat, v klasickém sprintu na čtvrt míle naprosto dominoval Mercedes s časem 11,2 sekundy. Dacia se dobelhala přes cílovou čáru za rovných 18 sekund.

Dále se zjišťovalo, zda Mercedes dokáže dohnat rozjetou Dacii po jejím průjezdu cílem za nižší čas, než bylo zmíněných 18 sekund. Jakmile tedy Dacia ujela vzdálenost čtvrt míle, Mercedes se ji rozjel stíhat. A opravdu, německý kombík předjel rumunský vůz za 12,8 vteřiny. Další bod pro Mercedes.

Při zjišťování, na jakou maximální rychlost se oba vozy rozjezdou v časovém rozmezí 20 vteřin, pochopitelně zase exceloval Mercedes s rychlostí 265 km/h. Byl přibližně jednou tak rychlejší než Dacia s pouhými 125 km/h.

Lamborghini Urus.
Lamborghini konečně představilo Urus, nové "super SUV". Jak se vám líbí?

Ačkoliv je kombík od Dacie mnohem lehčí s hmotností okolo 1,1 tuny, rovněž při testování brzdné dráhy z rychlosti 70 km/h byl úspěšnější dvoutunový Mercedes, hlavně díky jeho účinným brzdám. Při zabrzdění zůstala Dacia stát o více než délku auta před Mercedesem.

Poslední zkouška měla ověřit komfort kombíků. Redaktor na zadních sedačkách při jízdě spustil aplikaci na měření vibrací, a čím vyšší byla naměřená hodnota, tím menší byl komfort.

Kdo by však čekal propastný rozdíl Mercedesu s jeho vzduchovým odpružením vůči Dacii s klasickými pružinami a tlumiči, bude se mýlit. U Dacie byla naměřena hodnota vibrací 5,0, zatímco u Mercedesu jen o trochu lepších 4,5. Jako morální vítězství tak redaktoři udělili Dacii alespoň jeden bod.

Rimac Concept One v druhé sérii The Grand Tour.
Hammondova nehoda se objeví už v první epizodě nové řady The Grand Tour

To ovšem nezabránilo německému vozu, který je také nejrychlejším kombíkem na Severní smyčce Nürburgringu, ve vítězství.

Nakonec měl tedy britský test výpovědní hodnotu přesně takovou, jakou byste asi čekali. Tedy prakticky žádnou. Zato spíše pobavil a ukázal samotné rozdíly obou aut v praxi. Video najdete níže.

Zdroj: Youtube