Vezmeme-li pouze oblast prémiových SUV, budeme jen těžko hledat schopnější auto, než je právě Range Rover. Luxusní krabice z Británie má podvozek s nastavitelnou světlou výškou, převodovku s terénní redukcí nebo chytrý pohon všech kol s uzamykatelnými diferenciály.

Zároveň je ale Range Rover do terénu dost těžký, standardně neobouvá právě ideální pneumatiky a na některé ostřejší terénní zlomy je prostě příliš velký.

Malé Suzuki Jimny, prodávané bez výraznějších změn od roku 1998, ovšem není nic z toho. Japonský off-road je kompaktní, takže má obrovské nájezdové i přejezdové úhly. Je dost lehký na to, aby se nezahrabával, a zůstává tak v terénu agilní a obratný.

Mahindra Jeeto.
Tento indický náklaďáček s jednoválcem uveze těžší náklad než velký pick-up

Rozdíly mezi Jimnym a Range Roverem v terénu ilustruje videoreportáž od kolegů z magazínu Autocar. Zatímco Range Rover s automatickým ovládáním spousty prvků projíždí terénem prakticky sám a řidič jen udává povely, u Jimnyho s manuální převodovkou, malou benzínovou třináctistovkou a ručním ovládáním všeho se musí řidič o hodně víc snažit.

Jenže zatímco Range Rover za nějakých 3,5 milionu korun začal na testovacím polygonu brzy drhnout spodkem a v bahně se zahrabával, malý Jimny za necelých 400 tisíc byl prakticky nezastavitelný. Hezký moment nastává třeba v čase videa 7.50. Do extrémně rozbahněného výjezdu Range Rover prostě nevyjel, ale Jimny ten samý úsek (byť napodruhé), poměrně hravě zdolal.

Jak bylo ale řečeno již v úvodu, lepší schopnosti v terénu jsou asi tak jedinou věcí, ve které Jimny velký Range Rover překoná. Třeba takovou delší dovolenou ve více lidech v Jimnym rozhodně absolvovat nechcete.

Zdroj: Youtube