Wankel je jedním z nejzajímavějších motorů, jaké se kdy objevily v klasické automobilové produkci. Do aut jej instalovala výhradně automobilka Mazda a to až do roku 2012, kdy z výroby zmizelo sportovní "čtyřdveřové kupé" RX-8. Ve velkém se Wankel bohužel nikdy neuchytil a to zejména kvůli náchylnosti na správné zacházení a také kvůli omezené životnosti těsnících lišt – v angličtině „apex seals“.

I tak si ale Wankel zaslouží zvýšenou pozornost ze strany každého fanouška aut a motorů obecně. Dost možná největší zajímavostí Wankelu je naprosté minimum pohyblivých součástí vůči klasickému spalovacímu motoru.

Wankel prakticky sestává jen z trojúhelníkového rotoru, který se točí uvnitř bloku a svůj pohyb přenáší na excentrickou hřídel – tedy na ekvivalent klikové hřídele v pístovém motoru. Za jednu otáčku rotoru dochází celkem ke třem zážehům na všech stranách trojúhelníku. Každá strana nejprve nasaje směs paliva a vzduchu, poté palivo stlačí proti stěně bloku a to je zapáleno svíčkou. Expanze hořícího paliva dále roztáčí rotor, následuje výfuk spalin skrz výfukový otvor a celý cyklus se opakuje.

Toyota GT86.
Proč Toyota GT86 a Subaru BRZ nedostanou turbo?

Podrobné rozebrání cyklů motoru si můžete prohlédnout v naší galerii.

Aby mohl Wankel správně fungovat, musí být všechny strany rotoru utěsněny již zmiňovanými těsnícími lištami, které jsou ve stálém kontaktu se stěnou bloku. A právě to je největší slabina Wankelu, neboť lišty se opotřebovávají daleko rychleji, než třeba pístní kroužky v pístovém motoru.

Tak či tak je velmi zajímavé pozorovat, jak vlastně vypadá Wankel za běhu přímo uvnitř bloku. Aby se dal takový záběr zachytit, musel šikula z kanálu Warped Perception rozebrat malý modelářský Wankel a jednu stěnu bloku nahradit silným plexisklem. Běh motoru byl potom zaznamenán vysokorychlostní kamerou a mnohanásobně zpomalen.

Zdroj: Youtube